Dr.Arif ARSLAN
Dr.Arif ARSLAN
Önce insanı eğitmek lazım
21 Mart 2019 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Hayvan haberlerine dayanamıyorum, yüreğim acıyor.
 
Zaten kalp hastasıyım ve her an ölümü bekleyen biriyim.
 
Ancak yüce Allah (c.c.) tarafından, "Mahlukatın en şereflisi" olarak yaratılan ve takdim edilen, "tekrim edilen" insana yapılan zulmün görmezden gelinmesine de bir anlam veremiyorum.
 
Zaten insanı eğitip yetiştirsek, hayvanlar da rahat edecek ve kendisine değer veren insanlardan zulüm görmeyecek.
 
Zira Peygamberimiz (s.a.v), kadınlık onurunu hiçe sayan bir kadının bile bir köpeğe verdiği suyla affedildiğini anlatıyor. Aksi bir durum olan ve mahallenin iyi bildiği bir kadının da kedilerini evinde hapsedip bir yere gittiğini, uzun süre dönmeyip kedilerin ölümüne sebep olduğundan dolayı cehennemlik olduğunu anlatıyor.
 
Bir seriye dönüşü, ashaptan birinin bir kuşun yuvasından yumurtalarını alan kişiyi azarlayıp onları yerine koymasını emrediyor.
 
Yine ordusuyla bir seferden dönerken doğum yapmış bir köpeğin başına iki tane bekçi dikerek rahatsız edilmemesini emrediyor.
 
Pek çok kimsenin bildiği bir olay da malumunuzdur ki, cübbesinin üstüne yatıp uyuyan kediyi rahatsız etmemek için cübbesinin o kısmını kestiği de bilinmektedir.
 
Hatta kuşu ölen bir çocuğa taziyeye gittiğini de biliyoruz.
 
Bütün bunlar da bu konuda bildiklerimizin sadece bir kısmı... 
 
Hal böyle iken neden insan ihmal ediliyor?
 
Hepimiz pekala biliyoruz ki, önce insanı eğitmek lazım. Eğitmek lazım ki, hem insana hem de hayvana saygılı davranıp haklarını korusun ve onlara şefkat ve merhamet göstersin ki, "Yerde olan Allah'ın yarattıklarına merhamet edin ki, gökte olanlar da size merhamet edilsin" yine onun (s.a.v), sözüdür. 
 
Selam ve dua ile...
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.