hilmisol
hilmisag
hilmiust
Dr.Arif ARSLAN
Dr.Arif ARSLAN
Günah babadan oğula geçen bir miras değildir
2 Mart 2019 Cumartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
İnsan tertemiz, selim bir fıtrat üzere yaratılır ve günahsız olarak doğrar. Sonradan edindiği ahlak ve davranışlar üzere yaşar ve iyilik de kötülük de sonradan kazanılan bir durumdur. Eğer doğuştan suçlu ve günahkâr olsaydı ne cennete ne cehenneme ne de bunlardan birine gitmek için çekilen hesaba gerek kalmaz ve bir anlamı da olmazdı. 
 
Rasülullah (s.a.v), “Her doğan çocuk, selim bir fıtrat (İslam fıtratı) üzere doğar…” buyururken bu hususa işaret buyurmuştur. Hatta birçok kimsenin suçladığı zina mahsulü çocuk da masumdur:
 
“Zinadan doğan çocuğa babasının günahından pay yoktur. Kimse kimsenin günahını çekmez”  buyurmuştur.
Babamız Hz. Âdem ve annemiz Havva’nın yediği yasak meyve ile bizim ilgimiz yoktur. O sadece onlara mahsus bir durumdur. Bir de burada akla şu hadis-i şerif de gelebilir:
 
“Yeryüzünde haksız yere akıtılıp dökülen her damla kandan, Âdem’in oğlu Kabil’e de bir pay vardır” hadisi şerifi.
 
Bununla anlatılmak istenilen husus, sebep olma konusudur. Çünkü bir günaha veya hayra iyiliğe sebep olmak başka bir şey günahın nesilden nesle tevarüs etmesi başka bir şeydir. Biri miras diğeri sebep olmadır. Zira bunu da başka bir hadisiyle detaylandırıp açıklayarak, “es-sebebü ke’l-fâil:
 
Sebep olan yapan gibidir.” Bir başka hadiste, “Kim bir iyiliğe sebep olursa yapan gibi sevap alır, kim de kötü bir çığır açar ve kötülük yapılmasına sebep olursa o da yapanlar gibi günah kazanır” buyurmuştur.
 
Ancak ne günah ne de sevap miras değildir. Belki manevi olarak kötü anılmaya veya kötü tanınmaya sebep olabilir fakat tevarüs edilip de kimsenin günahının cezasını kimseye çektirmek, ilahi adalete terstir. Zaten ayetler gayet açıktır: 
 
"Hiç kimse bir başkasının günahını yüklenmez."  
 
İnsan doğuştan günahkâr değildir, anne veya babanın günahını çocukları çekmez!
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.