hilmisol
hilmisag
hilmiust
Dr.Arif ARSLAN
Dr.Arif ARSLAN
Nasipsizlik
21 Şubat 2019 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
İnsanlar öğrendikçe daha bilinçli olurlar daha dikkatli yaşarlar diye düşünüyoruz ve her zaman ilme bilgiye ve doğru bilgiye önem veriyoruz. Fakat ne var ki, öyle şeyler gördük ki, bazı kimseler daha çok öğrendikçe kendini başka bir konumda bulup daha farklı şeylere yönelebiliyorlar.
 
Özellikle dini konularda bilmek, insanı daha mütevazı hale getirmesi gerekirken üzülerek ifade edeyim ki, daha hırçın ve ukala hale getirebiliyor. Bu fevkalade yanlış durum kesinlikle dinden kaynaklanmıyor.
 
Çünkü insanların en çok bileni Rasülullah (s.a.v) Efendimiz, insanların en mütevazısı ve en hayırlısı idi ve en çok merhametlisi, en çok yüzü yerde olanı idi ve "insanların en hayırlısı insanlara en çok faydası dokunan, onlara en çok hizmet edendir" buyurmuştu ve yine "Eğer siz benim bildiklerimi bilseydiniz, çok ağlar az gülerdiniz" buyuruyordu.
 
Rasülullah Efendimiz, asla İnsanları kırmaz, azarlamaz, gücendirmekten son derece kaçınır, onların en basit sorularına bile cevap verir ve onlarla bütünleşirdi.
 
Duadan ve zikirden hiç geri kalmaz, namazlarını aksatmaz, çok defa geceleri ayakları şişinceye kadar dua eder, hıçkıra hıçkıra secdelere Allah'a yalvarıp affını, mağfiretini isterdi.
 
Çocukla çocuk olur, büyükle büyük olurdu. Fakirleri miskinleri küçümsemez, aksine "Allah'ım, beni fakirlerle miskinlerle beraber yaşat, onlarla beraber öldür ve onlarla birlikte haşret" diye dua ederdi.
 
"Ben çok namaz kıldım, artık kılmasam da olur veya özetini kılsam da olur" demez, hele hele "ibadete gerek yok" gibi bir düşünceye varıp en zor şartlarda bile namazını kılar Allah'ı gerektiği gibi tesbih eder ve duasını eksiksiz yapardı.
Şimdi Kur'an'dan üç-beş ayet ve hadislerden üç-beş hadis ezberleyip de namazı niyazı bırakanlar gibi yapmaz aksine bildikçe daha çok ibadet eder, Allah'ı ve ahireti daha çok ön planda tutar, daha çok ibadet ederdi...
 
Şimdi dini yozlaştırmak için uğraşanlara ve ibadetleri, duaları ve zikri küçümseyip önemsemeyenlere bir küçük ihtar olsun diye bunları söyleme gereği duydum. İnşallah istifadeye vesile olur...
 
Selam ve dua ile...
 
Rabbim bizi bildiğini sanıp ukalalık eden nasipsizlerden eylemesin! Âmin...
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.