Dr.Arif ARSLAN
Dr.Arif ARSLAN
Abartı İnkara Sebeptir
19 Nisan 2018 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Bir şeyde aşırılık ve abartı onu inkâr ettirmenin temel sebebidir. Tesettürün inkârına sebep olan “saçının bir tek telinin görünmesine karşılık kırk yıl cehennemde yanacaksın” denmesidir. 
 
Namaz kılmayanların kâfir olduğunu söyleyenler de insanlara ya “nasıl olsa kâfir olduk artık kurtuluş yok bari hayatımızı yaşayalım” veya “olmaz öyle şey, kimin kâfir kimin Müslüman olduğunu Allah bilir” veya “siz namaz kıldınız da ne oldu ki, hepiniz üçkağıtçı, yalancı dolandırıcısınız” veya “sizin gibi namaz kılacaksam hiç kılmam kul hakkı yetim hakkı yiyenlerle cennette bile olsa bir araya gelmek istemem” dedirterek, dinden soğutuyorlar.
 
Keza “bir kuruş faiz yiyen Kâbe’de anasıyla zina etmiş gibi olur” demek de faizin inkârına sebep oluyor. İslam’ın diğer emir ve yasakları hakkındaki abartılar da böyle… 
 
Hiçbir dini emir veya yasağı abartıyla anlatmamak lazım ve sadece zararlarını ve faydalarını akla mantığa uygun şekilde izah etmek yeterlidir. Kişiyi makul yollarla ikan ettikten sonra bu konudaki tercihi kişiye bırakmak gerekir. Çünkü “dinde zorlama yoktur” ve “din kolaylıktır, onda zorluk yoktur” ve keza “kolaylaştırın, zorlaştırmayın, sevdirin nefret ettirmeyin” diyen, bu dinin temel kaynağı Kur’an-ı Kerim ve bizzat tebliğcisi Peygamberimizdir. 
 
Sigarayı bıraktırmayan sebeplerden biri de doktorun cebinde sigara paketiyle “sigarayı bırakmalısın yoksa öleceksin” demesi, sigara kötüdür diyen devletin her gün “sigara için” dercesine kamu spotu adı altında sigarayı hiç gündemden düşürmeyen “anti reklam” yapmasıdır. Çünkü adam bir istisna olsa bile 135 yaşındaki Çinlinin “kendimi bildim bile sigara içiyorum” dediğini okuyor ve elinde sigarayla verdiği mutlu pozları görüyor.
 
Nargile öldürür diyenler de nargileye anti reklam aracılığıyla müşteri topluyor. Sebep çevresinde yığınla nargile içenlerden bir tanesinin öldüğünü görmüyor. Keza içki de öyle…
 
Gaye ve maksat bunlardan vazgeçirmekse bilimsel yollarla ikna etmek olmalı aşırı uçlardaki istisnai örnekler gösterilmemeli, dinde olduğu gibi orta yol ve makul mantık ölçüleri tercih edilmelidir.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.