bioreklamsol
biosag
bioreklam
Dr.Arif ARSLAN
Dr.Arif ARSLAN
Kur'an artırır
10 Temmuz 2017 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Kur’an öyle bir kitaptır ki, Allah onunla içimizde olanı artırır. Bu uzun ve geniş konunun toplandığı ana maddelerden sadece birkaçına parmak basmak istiyoruz. Benzerlerini de böyle düşünebilirsiniz: 
 
1. Kur’an, müminlerin imanını artırır. (Enfâl, 8.2; Tevbe, 9.124)
Çünkü müminler Kur’an’ı bu maksatla okur ve anlamaya çalışır.
 
2. Kur’an, kafirlerin küfrünü, münafıkların nifakını artırır. (Tevbe, 9.125) Çünkü münafıkların kalbinde maraz vardır ve hastalıklı bir ruh haline sahiptirler. Bunlar gizli kâfir demektir ki, iman esaslarına inanmazlar. Kafirlere Kur’an’ın emir ve yasakları ağır gelir. Çünkü onlar ne Allaha inanırlar ne de ahirete. Hayatı dünyadan ibaret görüp sefahat içinde yaşarlar. Hak hukuk tanımazlar. Günaha sevaba aldırış etmezler, edene de gülerler ve alay ederler. Münafıklar Kur’an’ı bilirler ancak uygulamazlar. Namazı sevmezler. Kuranı cahil müminleri kandırmak için öğrenir ve ayetleri keyfi olarak eğip bükerler.
 
3. Kur’an, zalimlerin zarar ve ziyanını artırır. (İsrâ, 17.82.) Çünkü zulüm ve haksızlık onların ahlakı haline gelmiştir, bundan vazgeçip adil davranmak işlerine gelmez. Hayatları yalan, dolan ve talandan ibarettir. Harama helale, kul hakkına hiç mi hiç saygıları yoktur ve güçlü olan zayıfı ezer ve kullanır.
 
4. Kur’an, Allah’tan korkanların Allah’a saygısını artırır. (İsrâ, 17.109.) Çünkü onlar Allah’ın emir ve yasaklarına kulak verir, nefislerini terbiye etmeye çalışır ve ahirette hesap vermekten korkarlar. Bu yüzden hem Allah’tan hem de kul hakkından korkarlar ve hassas yaşarlar.
 
5. Kur’an, doğru yolda gidenlerin hidayetini artırır. (Meryem, 19.76; Muhammed, 47.17) Çünkü hidayet ehli, Allah yolunda gitmek ve onun sevdiklerini yapıp kendilerini Allaha sevdirmek için uğraşırlar. Sırf bu yüzden kendi reyleri yerine Kur’an ve Sünneti tercih edip ashabından yolundan gitmeye özen gösterirler.
 
6. Kur’an, namaz oruç gibi ibadetlerden kaçanların da nefretini artırır. (Furkan, 25.60) Çünkü onların amacı namazın kaç vakit olduğu veya kaç rekât olduğu değil, kaytarmaktır. Nefislerinin istediği haramlara daldıkları için namazın keyiflerini bozmasını istemezler, ezanı duydukları zaman kulaklarına kurşun yemiş gibi ruhlarına bir ağırlık çöker. 
 
İşte aslında dinin uygulamasını yapan Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v)’e esas düşmanlığın sebebi budur. Budur ki, Onun hayat tarzı ve yaşantı şekli yani ahlakı, Hz. Âişe validemize sorulduğunda, tek cümleyle ve çok rahat bir şekilde; “O’nun ahlakı (yaşantı şekli) Kur’an’dan ibaretti!” buyurmuştur.
 
Önce onu okumalıyız ki ve anlamlıyız ki, Kur'anı anlayabilelim. Yoksa eline bir meal alıp da “Kuran bize yeter” diyen, cühela takımı toy çocukların iddia ettiği gibi değildir iş.
 
Elbette Kur’an bize yeter ama Hz. Muhammed’in talim buyurduğu hayata tarzıyla yeter ve anlaşılıp yaşanır hale gelir. Yoksa Kur'an yetmez diyen yoktur varsa o da dinden çıkar!
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.