Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
Gayrimüslimler de Helal Gıda istiyor
6 Kasım 2018 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Müslümanların hayatında Helal, bir zorunluluktur.

Doğuşundan ölümüne kadar Helal sınırları içinde yaşamak onun olmazsa olmazıdır.

Helalde en önemli kısım ise Helal Lokmadır.

Hayatı boyunca tüketmiş olduğu her lokma için Allah'tan önce kendisini sorgulamalıdır. Bu nedenle, her lokma helal olmalı.

Helal gıda, hem bedensel hem de ruhsal olarak sağlıklı ve imanlı bir hayata sahip olmanın anahtarıdır. 

Küresel iletişim geliştikçe Müslümanlar, bulundukları hayatla gelen modern yaşamın ve ürünlerin sadece tatminsizliğe, strese ve sağlıksız bir hayata yol açtığını ve bu nedenle uzun süredir unutulmuş gerçek yaşam tarzını ve Helali aramaya başlamaları gerektiğini fark etmeye başladılar. 

Şimdi olduğumuz yer sadece başlangıç. Ümmet yüz yıllık uykusundan uyanmaya başlıyor. Emperyalist patronlar, bu gelişmeyi sadece devletlerini ellerinde tutmak için devletler aracılığıyla önlemeye çalışıyorlar. Ne yaparlarsa yapsınlar, biz hedefimize ulaşacağız!

Müslümanların tükettiği ürünler hala gayri Müslimlerin kontrolü altındadır. 2 milyara yakın nüfusu olan ümmet hala tükettikleri şeylerin farkında değil ve bu yüzden Helal seçimlerinde çok dikkatli olmalıdırlar. Helal bütünlüğüne sahip olmak için, şirketler, ülkeler ve dernekler ortak bir temelde bir araya gelmeli ve kalite standartlarını ve üretim yöntemlerini geliştirmelidir.

Toplumsal farkındalığı artırmak için STK'lar ve medya, her düzeyde yoğun bir şekilde çalışmak zorundadır. Uluslararası Gösteriler ve Sözleşmeler bunun için çok önemli faaliyetlerdir. 

28-30 Ekim tarihlerinde WHC (Dünya Helal Konseyi)’nin organize ettiği ve Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) ile Dünya Helal Vakfı ev sahipliğinde düzenlenen 10. Uluslararası Helal ve Tayyip Ürünler Konferansı da bu anlamda çok önemlidir.

Dünya Helal gıda pazarında yabancıların ciddi bir ağırlığı mevcut. Müslüman nüfusu, Dünya genelinin dörtte birini oluşturuyor. Helal marka ürünlerinin artık Müslümanların azınlık olduğu ülkelerde bile talep edildiğini, Helal gıda pazarından daha fazla pay aldığını ve İslami finansta çok daha ileride olduğunu görüyoruz. Helal ve haram, yalnızca gıda-kozmetik sektörünün meselesi ya da bir iktisadi mekanizma olmasının da ötesinde, çok ciddi boyutlarıyla ele alınması gereken bir durumdur. Bu yüzden Ümmetin küresel çapta iş birliğine gitmesi çok önemlidir.

Dr.HÜSEYİN KAMİ BÜYÜKÖZER - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.