Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
Helal gıda sertifikaları ne kadar Helal ve Tayyibtir?
12 Temmuz 2018 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

“Ey İnsanlar! Yeryüzündeki Helal ve Tayyib şeylerden yiyin, şeytana ayak uydurmayın, zira o sizin için apaçık bir düşmandır.” (Bakara, 168) 

Helal Gıda Sertifikaları Ne kadar Helal ve Tayyibtir? Benzer Sertifika Veren Kurumlar İle Gerçeği Nasıl Ayırt Edeceğiz? 


Bu can alıcı soru bir Müslüman için çok önem arzetmektedir. Öncelikle Helal sertifikama yapan kurum, İslama inanmış ve inandıklarını hayatlarına tatbik eden Müslüman fertlerden oluşmuş, tamamen bağımsız bir kurum olmalıdır. Ayrıca verdiği Helal Sertifikaya, geçerli olduğu zaman diliminin her noktasında, tüketiciler nezdinde üreticiye kefil olma bilincini taşımalıdır. 

Bugün dünya üzerinde yüzlerce helal gıda sertifikası veren kurum oluşmuştur. Bunların büyük bir çoğunluğu bu temel prensipten yoksun, yüz yıllardır gayrimüslimlerin istasmarı yetmiyormuş gibi sahte Helal Sertifikalama ile Müslüman olarak, Müslüman kardeşlerini aldatmaya, basit dünyevi menfaatler uğruna istismar etmeye çalışıyor.

Türkiye’de Helal Sertifikanın adı dahi bilinmezken bir avuç cefakar GİMDES gönüllüsü, 2005 yılında imkânsızlığı mümkün hale getiren çalışmaları sonucunda 2008 yıllarında ülkemizde Helal Sertifika konuşulur duruma getirilmiştir. Bugün o hale gelindi ki şuurlu Müslümanlar, firmaları GİMDES’ten sertifika almaya, firmalar da Müslümanlara ürünlerini kabul ettirebilmek için GİMDES’ten sertifika almaları gerektiği gibi bir anlayışa geldiler. Artık GİMDES Helal ve Tayyib logolu ürünler Müslümanlar tarafından aranır duruma geldi. 

Gerçek manada bir Helal Sertifikalandırma kurumu tamamen bağımsız, tamamen şaibeden uzak bir kurum sistemi ile hizmet vermelidir. Standartlarını tamamen bağımsız İslam Akaidine bağlı Bilim ve Fıkıh Kurullarının kararları ile oluşturmalıdır. Çünkü İslam Fıkhında Kefalet sisteminin işleyişi ancak bu şekilde gerçekleşebilir.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.