hilmisol
hilmisag
hilmiust
Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
Çocuklarımızı Helal ve Tayyib lokmalarla yetiştirmek görevimizdir
24 Mayıs 2018 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
“Ey iman edenler, kendinizi ve âilenizi öyle bir ateşten koruyun ki onun yakıtı insanlar ve taşlardır. Onun başında gâyet katı, şiddetli, Allâh'ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredildikleri şeyi yapan melekler vardır.” (Tahrim, 6)
 
Global bir dünyada yaşıyoruz. Ülkeler ve kentler birer köy mesabesine geldi. Çin’de üretilen bir ürün ertesi gün dünyanın pekçok ülkesinin marketlerinde bulunabiliyor. Birçok ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de çocuklarımıza, misafirlerimize şekerler, tatlılar alıyoruz. Çocuklarımıza okul malzemeleri alıyoruz, giyim eşyaları alıyoruz. 
 
Bir de büyük bir ithal ürün pazarı var. Bu pazarda ise büyük ve tanınmış firmalar da yer alıyor. Avrupa’dan, Çin’den, Brezilya’dan ithal edilmiş yiyecek ve giyecek ürün ithalatı yıllardır bütün hızı ile devam ediyor.
 
Bunlar Helal ve Tayyib şartlara sahip mi? Öncelikle anne ve baba olarak sonra tüketici olarak düşündük mü? Ne acıdır ki ülkemizde üretilen ürünlerde dahi katkı maddelerinin hemen hemen tamamı ithal edilmektedir. Bu karmaşa ortamında dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise; ucuzunu, kalitelisini, meşhur olanını aramak yerine Helal ve Tayyib şartlarda üretilmiş olanları armak olmalıdır. Hepsinden önemlisi ise haram katkı maddesi bulaştırılmamışını talep ediniz. 
 
Son yıllarda global dünyada yükselen bir değer olan İslami düşünce ve takipçilerinin talebi olan İslami yaşam istekleri tüketilen bütün gıdalarında, Helal ve Tayyib olma keyfiyetini ön plana çıkartmaktadır. 
 
Genelde kimilerimiz, aldığımız ürünlerin içinde ne olduğuna hiç bakmayız. Market raflarını tıka basa dolduran, süslü ambalajlara sarılmış fabrikasyon ürünlerin pek çoğunda yüzlerce katkı maddesi kullanılmaktadır. Özellikle çocuklar için üretilen şekerlemeler, çikolatalar, pastalar, cipsler vb. bir çok ürün hakkında bilgi sahibi olmadan almaktayız. Bu gibi ürünlerin etiketini okumak pek çok anne babanın aklına dahi gelmez.
 
“Çocuklar için üretilmiş ürünleri de anne babalar olarak öncelikle soruşturmadan, etiketini dikkatle okumadan satın almamalıyız.”
 
Çocuklarımızı, modernitenin kolasından, gazozundan ve enerji içeceklerinden koruyunuz!!
 
Bir başka modern teknolojinin önümüze getirdiği sıkıntı da kola ve enerji içecekleridir. Yüksek oranda kafein içeren kola, gazoz ve enerji içeceklerinin de yol açabileceği sağlık problemlerini düşünerek çocuklarımızı bu gibi içeceklerden uzak tutmalıyız. 
 
- Çocuk gıdalarında en fazla kaçınılacak olan katkı maddeleri:
 
Uzmanların raporuna göre çocuklarda Hiperaktiviteye yol açtığı ispatlanan gıda boyalarının, koruyucularının ve suni tatlandırıcılarının üretimden ve satıştan kaldırılmasına karar verilmelidir. 
 
Kimyasal katkı maddeleri ile ilgili olarak bugüne kadar oldukça geniş bilgiler vermeye çalıştık. Bilhassa çocuk gıdalarında bilinçsizce kullanılmaya devam edilen bazı zararlı, hatta tehlikeli katkı maddelerine de dikkat etmeliyiz.
 
İngiltere’de geçen yıl yapılan araştırmada, katkı maddesi kullanılan içecek tüketen çocukların konsantrasyonlarını kaybettiği ve hiperaktiviteye yol açtığı rapor edildi. Araştırmanın yapıldığı dönemde hiperaktif çocukların ailelerini, renkli ürünlerin tüketiminin olası risklerinden haberdar olmaları yolunda uyaran Gıda Güvenliği Ajansından Başkan Dame Deirdre Hutton, ellerindeki kanıtların, bu boyaların gıdada kullanılmamasının akıllıca olacağını gösterdiğini söyledi. 
 
Bu gerçekleri tekrardan gözden geçirmek ve hatalarımızdan vazgeçmek için Ramazan ayımız bir fırsattır. Bu ayın kıymetini heba etmeyelim.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.