Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
BPA’lı plastik eşyalarda kanser ve kısırlık tehdidi altındayız
4 Mayıs 2018 Cuma / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
ABD’de Harvard School of Public Health (HSPH) Kurumsal sitesinde “Acil Duyuru” notu ile 21 Mayıs 2009 günü şu başlıkla bir yazı yayınlandı.
 
“Plastiklerin yapımında kullanılan BPA kimyasalının polikarbonat saklama kap ve şişelerden insanların vücuduna geçtiği tespit edildi.”
 
Bu risklerden bazıları şöyle sıralanıyor: 
 
-BPA'ya maruz kalmış anne karnındaki ceninlerde, yeni doğmuş bebeklerde ve çocuklarda büyüme veya davranış bozuklukları ortaya çıkmaktadır.
 
- Polikarbonattan mamül plastik şişe ve ambalajlardan tüketilen su ve gıda maddeleriyle birlikte vücudumuza giren BPA maddesi prostat, beyin gelişimi, kalp hastalıkları, karaciğerde enzim bozuklukları ve diyabet hastalıklarına sebep olmaktadır.
 
- Polikarbonat bebek biberonlarla beslenen çocuklar erken cinsel olgunlaşmaya maruz kalmaktadır.
 
- Sperm üretiminde ciddi bir düşüşe sebep oluyor. Çünkü ne ilginçtir ki; BPA maddesi vücutta östrojen hormonunu taklit ediyor ve kadınlık hormonuna dönüşmektedir!
 
-Erişkinlerde göğüs kanseri riski oluşturmaktadır. 
 
Bahsettiğimiz araştırmalar sonucunda plastiklerin insan sağlığına ne denli zararlı olduğunu görüyoruz. Ölümcül hastalıklara davetiye çıkarmaktansa plastiksiz bir yaşam için tüketimimizdeki alışkanlıkları değiştirmek çok daha mantıklıdır. Peki plastiksiz bir yaşam mümkün mü?
 
Daha sağlıklı bir yaşam için bazı öneriler;
 
Her anne gibi çalışan annelerde çocuklarını kendi sütleriyle beslemek ister. Bu sebepten süt sağma makinalarının kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bu malzemeler artık anne babaların vazgeçilmezi haline dönüşmüştür. Ancak çoğu plastikte olduğu gibi bu makinalarda da yüksek oranda BPA bulunmaktadır. Piyasada bulunan plastik biberonların yüzde 95'i BPA içeriyor. Araştırmacılar, rast gele alınan farklı marka plastik biberonu ısıttıktan sonra, bu biberonların sağlığa zararlı olacak miktarda BPA ortaya çıkardığını belirledi.
 
Biberon ve gıda saklama kapları satın alırken dikkat etmemiz gerekir. Anne babalara bunları kullanmamalarını tavsiye edebiliriz veya BPA’sız yazan ürünler tercih edilmelidir diyebiliriz. En sağlıklısı cam ürünleri kullanmaktır.
 
Her mutfakta gereğinden fazla bulunan plastik kaplarında yüksek sıcaklıktaki gıdaları uzun süre bekletmek sakıncalıdır. Çünkü artan sıcaklıkla birlikte BPA’nın yiyeceklere geçmesi hızlanır ve bekleme zamanı ile doğru orantılı olarak artar. Ayrıca aşınmış plastiklerde bu durum daha vahim bir hal kazanır. Mutfağımızda cam malzemeleri tercih etmek daha doğru bir tutum olacaktır. Buzluğumuzda plastik saklama kapları yerine paslanmaz çelik veya cam kaplar kullanılması uygun olur. 
 
Konserveler yerine, taze mevsimine uygun yiyecekler yiyerek BPA’dan korunmanın yanında daha az sodyum alırsınız. 
 
Alışverişlerimizde naylon poşet yerine kumaş poşetler veya kese kağıtları kullanarak daha sağlıklı bir yaşam için adım atmış oluruz. 
 
Polikarbonattan yapılmış plastik şişe ve damacanalardan uzak durmalıyız. Özellikle çok kullanılmış ve hasarlı olanları sağlığımız için daha zararlı hale gelir. Bunların yerine cam şişeler tercih edilmelidir. 
 
Ofislerde, okullarda oldukça yaygın kullanılan plastik bardaklar yerine seramik veya cam bardaklar tercih edilebilir. 
 
Ekmek et sebze doğramak için kullandığımız plastiklere özellikle dikkat etmemiz gerekir. Aşınmış plastik doğrama tahtaları mikroorganizmaların üremesi için uygun bir ortam haline dönüşmüş olur. Ahşap doğrama tahtaları kullanılarak hem mikroorganizmaların zararlı etkisinden hem de BPA’nın zararlı etkisinden korunmuş oluruz.
 
Bulaşıkta ve banyoda doğal süngerler tercih edilmelidir. 
 
Diğer bir önemli konu ise oyuncaklar... Çocukların sağlığı için tahtadan üretilmiş oyuncaklar tercih edilmelidir. Böylece çocuklarımız BPA’nın zararlı etkisinden korunmuş olur.
 
Plastik içeren su ısıtıcılarını hayatımızdan çıkarmak doğru bir adım olacaktır. Su ısıtıcılarının yapımında kullanılan BPA’nın kaynayan suya geçişi daha fazla olacaktır.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.