Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
Monosodyum Glutamat Helal mi?
28 Mart 2018 Çarşamba / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Televizyonda yayınlanan bir haberde;
 
Pakistan'da "Çin tuzu" olarak bilinen Monosodyum Glutamat sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle yasaklandı. Bu madde, Uzakdoğu mutfağının vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. 
 
Pakistan'daki Yüksek Mahkeme, Çin tuzunun kullanımını, ithalatını ve ihracatını sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle yasakladı. 
 
Mahkeme, yasağın kabinede de ele alınarak kararın ülkedeki 4 eyalet ve 3 özerk bölgeye bildirilmesini istedi. Uzakdoğu mutfağında yoğun şekilde kullanılan Çin tuzu olarak bilinen Monosodyum Glutamat, gıdalarda aroma arttırıcı olarak kullanılıyor. Gıdaların orijinal tadını arttırarak aromalı hale getiren bu madde Uzakdoğu mutfağında yoğun olarak kullanılıyor. 
 
Uzmanlar, Çin tuzunun merkezi sinir sistemini tahrip ettiği ve bağımlılık yaptığı uyarısında bulunuyor. 
 
Avrupa Birliği ülkelerinde 3 aylığa kadar olan bebeklerin gıdalarında kullanımı yasaklanan Çin tuzunun kullanımı aralarında ABD’nin de bulunduğu yaklaşık 50 ülkede sınırlandırılmıştır.” 
 
Gidaraporu.com sitemizi kurduğumuz 2003 yılında, ilk yazılarımızdan 21.07.2003 tarihli olanı, şöyle idi; 
 
“Monosodyum Glutamat Helal mi?
 
Monosodyum glutamata çin baharatı adı da verilir. Gıdalara et lezzeti vermek, diğer tabii gıda tatlarını arttırmak için kullanılır. Bitkilerden elde edilmektedir. Çalışmalar göstermiştir ki glutamat, vücutta sinir sisteminin normal fonksiyonlarında önemli bir rol oynamaktadır. Bazı kobaylarda beyin hasarına sebep olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca en önemli Çin yemeklerinde, umumiyetle MSG’nin kullanıldığı Çin lokantalarında yemek yiyen pekçok insanın yemekten sonra baş ağrısı ve göğüs sancılarına maruz kaldığı rapor edilmiştir. Bir başka çalışmada da MSG ile muamele olduğu zaman dişilerde hamilelik, erkeklerde de döllenme gücünün azaldığı gösterilmiştir.” 
 
2005 yılında GİMDES kuruldu, bu katkı maddesinin zararlarını anlatmaya devam ettik. GİMDES sitelerinde yıllardır tat vericiler; çocuk gıdalarında katkı maddeleri; 15 tehlikeli katkı maddesi başlıkları altında dile getirmeye çalıştığımız ve pekçok gıda maddesinde gizli veya açık kullanılmakta olan MSG (Mono Sodyum Glutamat) katkı maddesi üzerinde durarak tehlikeleri konusunda uyarılarda bulunduk. 
 
Bu ısrarlı uyarılarımıza rağmen kazanma hırslarına uyarak kullanmaya devam eden üreticiler bu yasaklamalara rağmen hala kullanmaya utanmadan devam edecekler mi? İnsanlara zararlı olduğu kanıtlanan ve tehlike saçan bu maddeleri içeren ürünleri üreticiler de tüketmeye hala devam edecekler mi?
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.