Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
Keten tohumunun faydaları
13 Mart 2018 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Keten tohumu (flexseed), binlerce yıldır yetiştirilen ve tüketilen, insanlar tarafından bilinen en eski ekilebilir bitkilerden biridir. Gıda Bilimi ve Teknolojisi Dergisi'ndeki bilgiye göre, keten tohumunun Latince adı ‘Linum Usitatissimum'dır. Bu da "Çok Kullanışlı" anlamına gelmektedir. Keten tohumları 5,000 yıl önce Aztek Savaşçıları tarafından tüketilen, eski Babil'de ve ayrıca sekizinci yüzyılda Kral Charlemagne'ın en sevdiği yemektir.
 
Amerika'da, keten tohumları ilk sömürgeciler tarafından tanıtılmış ve öncelikle yüksek fiber içeriğinden dolayı kumaş, kağıt ve giysiler yapmak için kullanılmıştır. Bu da kuvvet ve dayanıklılık katıyormuş. Keten tohumları ayrıca, tarihsel olarak hayvanların sağlıklarını arttırmak için beslenmelerinde kullanılmıştır.
 
1990'lı yılların sonlarında keten tohumu, kalp rahatsızlığı ve diğer hastalıklarla mücadele etmek için kullanılan diyetlerin odağı haline geldiğinde sağlıklı gıda endüstrisinde popülerlik kazanmaya başladı. Günümüzde, iltihabı azaltmak ve bağırsak sağlığını geliştirmek için kullanılan en iyi diyet gıdalar olarak ifade edilmektedir.
 
Balık yiyemeyenler balıkta mevcut olan faydalı Omega-3 yağ asitlerini keten tohumundan alabilirler. İçinde yüksek oranda lif, Omega-3, Omega-6 yağ asitleri, protein, B12 vitamini magnezyum ve fosfor gibi antioksidan mineraller içerir. Bünyesindeki çeşitli mineral ve amino asitlerle kabızlık başta olmak üzere hem mide bağırsak sistemi hem de kalp damar hastalıkları için son derece faydalıdır. Kolesterol düşürücü, felç, unutkanlık önleyici ve kanserle mücadeleye yardımcı olur. Araştırmalar bir ay boyunca düzenli keten tohumu yiyen kişilerde bağırsak hareketlerinde artış ve kolesterol seviyesinde ise azalma olduğunu göstermiştir. Keten tohumunun bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur.
 
Keten tohumunun faydalı özelliklere sahip olduğu ve bu nedenle de fonksiyonel gıda özellikleri gösterdiği bilinmektedir. Ancak keten tohumu içerisinde linatin (bir antivitamin, pridoksin) gibi bazı doğal toksik maddeleri de taşımaktadır. Bu nedenle sürekli ve yüksek miktarlarda tüketilmesi doğru değildir. Küçük miktarlarda ve aralıklarla tüketilmesi daha uygundur.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.