Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
Helal yaşam sisteminde sigaraya yer yoktur!
26 Şubat 2018 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Ahzab Suresi 72. Ayette Rabbimiz buyuruyor; “…Doğrusu o (insan) çok zalim, çok cahildir.” İşte insanoğlunun Rabbi tarafından bildirilen bu zaafını kontrol altına alamadığı, en yaygın, en zararlı ve yüzyıllardır bu alışkanlığını üzerinden atamadığı “Sigara Alışkanlığı”, cahil ve zalim zaafının bir tezahürüdür.
 
30 yıl önce sigara tiryakisi bir yakınım Samatya’daki bir hastanede ameliyat olduğunda ziyaretine gittim. Yakınım uzun yllar sigara içmekten dolayı alt çene kemiğinde kanser tespit edilmişti ve alt çene tümüyle ameliyatla alınmıştı. Yüzü hem çirkinleşmiş, hem gıdalarını artık iki çene arasında çiğneye çiğneye yeme imkânını kaybetmişti. Bu koğuşta gördüklerimi hayatım boyunca unutmam mümkün olmadı. Sigara yüzünden nefes alışverişini yapmak için, meramını anlatabilmek için gırtlağında açılmış bir delikle yaşamaya çalışan hastalar, sigara içerken kanser olmuş dudakları ameliyatla alınmış dişlerini gizleyemeyen hastalar, sigara içmekten ciğerlerini kısmen veya tamamen kaybetmiş hastalar… Bu acı tablolar yüzyıllardır sürüp gidiyor insanlık tarihinde. Daha ne kadar süreceği de meçhul. Kendini beğenmiş tavırlarla, insanların arasında sorumsuzca ve büyük bir iştahla sigarasını tüttüren kardeşlerime böyle bir hastane koğuşunu ziyaret etmelerini tavsiye ediyorum. Gerçekten insanoğlu Zalim ve Cahil...
 
SİGARA HER YIL 7 MİLYON KİŞİNİN ÖLÜMÜNE NEDEN OLUYOR
 
Geçtiğimiz yıl elde edilen verilere göre, dünyada 1 milyardan fazla kişi sigara kullanırken, her yıl yaklaşık 7 milyon kişinin sigara kullanımına bağlı hastalıklar yüzünden hayatını kaybettiği belirlendi.
 
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinin yanı sıra medyaya yansıyan haber başlıklarından derlenen bilgilere göre, dünyanın karşılaştığı en büyük kamu sağlığı tehditlerinden sigara, 1 milyardan fazla kişi tarafından kullanılırken, her yıl yaklaşık 7 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden oluyor. Yaşanan ölümlerin, 6 milyonu doğrudan sigara kullanımından kaynaklanırken, 890 bini sigara içenlerin dumanına maruz kalması sonucu gerçekleşiyor. Birçok insanın hayatına mal olan pasif içicilik, yetişkinlerde koroner kalp hastalığı ve akciğer kanseri dâhil ciddi kardiyavosküler ve solunum yolu hastalıklarına, bebeklerde ise ani ölümlere neden olurken, hamilelerde de düşük riskine neden olduğu belirtiliyor.
 
Sigarayla mücadele konusunda yapılan tütün karşıtı reklamlar ve sigara paketleri üzerinde yer alan resimlerin, sigaraya başlama oranını azalttığı belirlenirken, sigarayı bırakanların sayısında artış olduğu görüldü. Etkili olan bu sistem, dünyanın yüzde 19’una denk gelen 42 ülkede, sigaranın üzerine resim uyarısı olarak uygulanırken, 39 ülkede basına yansıyan sigara kampanyası olarak karşımıza çıktı. Bunun yanında dünya nüfusunun yüzde 12’sine denk gelen 29 ülkede, tütün ürünlerinin her türlü reklamı, promosyonu ve sponsorluğu yasaklanarak sigara kullanımı azaltılması amaçlandı.
 
Sigaraya başlama yaşının ilkokul çağına kadar düşmüş olduğu bir zaman diliminde çocuklarımızı bu afetten korumada bu sebepten hastanelere düşmüş, ameliyatla kıymetli uzuvlarını kaybetmiş insanların bulunduğu hastane koğuşlarında canlı yayınlar ve videolarla röportajlar yapılarak okullarımızda çocuklarımızı uyarıcı ve ikaz edici programların yapılması çağımızın en tehlikeli alışkanlıklardan birini önlemeye çalışmak insanlık için çok önem arzetmektedir.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.