hilmisol
hilmisag
hilmiust
Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
AB'nin biberonlardaki bpa yasağı
24 Temmuz 2017 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Avrupa Birliği 2010 yılında çocukların sağlığı açısından tehlikeli olduğu kabul edilen BPA’ nın gelecek yıl biberonlarda kullanımının yasaklanacağını bildirmiştir.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerin toplantısından sonra bu karar alınmıştır. Ve karara göre 1 Mart 2011 den itibaren biberonlarda BPA kullanımının yasaklanacağını belirtmişlerdir. Piyasaya arzının ve bu maddenin kullanıldığı biberonların ithalatının tamamını kapsayan yasak 1 Haziran 2011 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Avrupa birliğinin tepkisi : Karar İngiltere ile birlikte dört ülkenin çekimser oyuna karşılık, Gıda Zinciri ve Hayvan Sağlığı Daimi Komitesinin nitelikli çoğunluğu ile kabul edilmiştir. Çekimser olanlar ise bu konuyu en kısa zamanda yeniden gözden geçireceklerini bildirmişlerdir.

Karar Sağlık ve Tüketici Politikası ve Avrupa Komisyonu tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Daha önce EFSA’nın bu madde hakkındaki görüşlerini söyledikten sonra da endişeler artmıştı.

Kararın alınmasından sonra yapılan açıklamada, “Bugün alınan karar Avrupa ebeveynleri için sevindirici bir haberdir. 2011 yılının ortalarında plastik bebek biberonların BPA içermediğinden emin olabilirsiniz.” Danimarka Hükümeti de bu karardan memnun kaldığını ve sürecin daha fazla uzatılmaması gerektiğini söylemiştir. Son yapılan çalışmalar BPA’ya maruz kalan hamile bayanların çocuklarının düşük ağırlıkta ve solunum sorunları olduğunu belirtiyor.

Pediatrik Akademik Societies (PAS), hamileyken BPA’ ya maruz kalan annelerin çocuklarında hırıltılı solunum ve düşük doğum ağırlığı gözlemlendiği bildirmiştir. ABD çevre koruma ajansı (EPA) tarafından finanse edilen çalışmada ise 20 erişkin gönüllü denek kullanıldı. Denekler 3 öğün konserve yemek yedi. Konserve gıdalar yiyerek beslenen deneklerde 24 saat içinde kanlarında %86 maksimum düzeyde BPA’ya rastlanmıştır.

Avustralya, Kanada, Danimarka, İsveç gibi birçok ülkede özellikle 3 yaş altı çocukların kullandığı biberonlarda BPA kullanımı yasaklanmıştır. Fransız Gıda Güvenliği Ajansı (ANSES) ise kendi yaptığı 2 araştırmaya göre ,BPA’nın öncelikle 2013 yılında biberonlarda, 2014 yılında ise tüm gıda ambalajlarında yasaklanmasını öngörüyor. Fransa Ulusal Meclisi 2’ye karşı 348 oyla bu yasağı kabul etti. Dünya çapında Fransa bütün gıdalarda BPA yasağını uygulayan ilk ülke olacaktır.

BPA’nın zararlarına her gün yenisi eklendiğinden dünyadaki birçok ülke biberonlarda BPA kullanımını yasaklamıştır. Ancak bu ülkelerde bazı tüketici grupları yasağın sadece biberonlar ile kalmayıp tüm yiyecek ve içecek ambalajlarında yasaklanması için hükümetlere baskı yapıyor. Bunun en son örneğini İngiltere’nin de için de bulunduğu 18 ülke, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA)’nın Mayıs 2013 ‘te BPA ile ilgili risk değerlendirmesi yapmasından önce bir toplantı yaptı.

Breast Cancer UK 2010 yılında yapmış olduğu imza kampanyası sonrasında 2011 yılında İngiltere’de biberonlarda BPA kullanımı yasaklanmıştır. Kurum bu yasağın EFSA’nın 2013’teki kararını beklemeden tüm yiyecek ve içecek ambalajlarında uygulanması için İngiltere hükümetine çağrıda bulundu.

Türkiye’de Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, kanserojen olabileceği şüphesi üzerine, 2011 yılından itibaren, biberon gibi bebek beslenmesinde kullanılan polikarbonat malzemelerin üretiminde Bisfenol A'nın (BPA) kullanımını yasakladı.

Yıl 2017 dünya haberlerine bakıyoruz ki Batının vahşi kapitalizmi plastiğin kolay ve ucuz kullanımına alıştığı ve bu yolla büyük paralar kazandığı için bu sömürü kaynağını kaybetmeme uğruna satın aldığı sözüm ona bilim adamları vasıtası ile FDA’ya EVSA’ya BPA’lı plastiklere dönüş yaptırmaya çalışıyor. BPA’nın zararlarını minimize edeceğini iddia ettiği yeni formüllerin peşinde.

GİMDES olarak bu konunun gündeme getirildiği dönemlerde çeşitli ülkelerin bağımsız ilim adamlarının, araştırma üniversitelerinin ve laboratuarlarının samimi araştırma sonucu bulgularının doğruluğuna ikna olmuş ve BPA’sız bir yaşamı devam ettirme azmi ile yola devam edecektir.

Siz siz olun, kullandığınız yiyecek-içecek ambalajlarının, biberonların, her türlü bebek gereçlerinin BPA’sız olmasına dikkat etmelisiniz.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Plastik su şişeleri buzluğa konulmamalı.

Arabada bırakılan pet şişedeki sular tüketilmemeli.

Plastik şişeler dondurulmamalı. Bu durum plastik içindeki Dioksin'i açığa çıkartmaktadır. Dioksin denilen kimyasal maddenin kansere neden olduğu, özellikle göğüs kanserine yol açtığı biliniyor.

Eve alınan damacanalardaki su hemen bir cam kaba ya da plastik dışı bir kaba boşaltılmalı. Su oradan alınıp tüketilmelidir.

Bunların yerine ne kullanmalı?

Mutfağımızda bir çok plastiği cama çevirmeye karar verelim. Cam her zaman en güvenli bir alternatiftir. Oyuncaklar konusunda ise kurşunsuz boya ile tahtadan üretilmiş doğal ürünleri tercih etmeliyiz..

KAYNAKLAR:

http://www.gidaraporu.com/plastik-kaplar-risk-tasiyor_g.htm
http://www.gidaraporu.com/obezite-bati-modernitesi_g.htm
https://www.eurekalert.org/pub_releases/2009-05/hsop-bcu052109.php
http://www.supermarketguru.com/articles/harvard-studies-bpa-can-the-fda-ignore-this.html
http://www.webmd.com/children/bpa#1
http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/expert-answers/bpa/faq-20058331
https://www.facebook.com/medicalotizm/posts/1015582098531249

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.