Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
Dr. Hüseyin Kami BÜYÜKÖZER
Aşı Konusu
28 Haziran 2017 Çarşamba / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Çocuklarına Aşı Yaptırmak İstemeyen İtalyan Aileler İltica Ediyor!
 
Son yıllarda aşı konusunda ülkemizde de birçok ailenin çocuklarının aşıları ile ilgili  kafalarında soru işaretleri bulunmaktadır. 1940’lı yıllardan başlayan ve ilkokul çağındaki çocuklarımıza, karma aşı adıyla yapılan aşılar zaman içerisinde hem çeşidi, hem sayısı,hem de uygulama yaş aralığı çoğalan bir seyir içinde bugünlere gelinmiştir. Ancak aşılar konusunda artan tartışmalar ve şüpheler hala devam etmektedir.
 
Aşı,bizatihi kendisi usulüne uygun yapıldığı zaman faydalı olduğu kanıtlamıştır. Problem, hazırlanan bu aşılarda kullanılan maddelerdedir, hazırlayan kurumlardadır. Yüz yıldır her konuda olduğu gibi batı kapitalizmi bu konuyu da tekeli altına almıştır. Bütün dünya ülkeleri bu tekelin kontrolü altındadır.Merkezi de ABD’dir.
 
Aşılardaki tehlikeler konusunda ortada net bir çözüm olmadığı için karışıklık hala devam etmektedir. Hepimiz şaşkınlık içindeyiz. Ancak tedbirli olmamız, sorgulamamız en doğrusudur.
 
İtalya'da 130 aile, devlet okullarına kayıt için çocuklara aşıyı zorunlu hale getiren yeni yasaya tepki olarak Avusturya'ya iltica edeceklerini açıkladı. Aileler, aşılardaki bazı kimyasalların riskli olduğunu savunuyor.
 
İtalya'nın kuzeyindeki Alto Adigo bölgesinde 130 aile, devlet okullarına kayıt için çocuklara aşıyı zorunlu hale getiren yeni yasaya tepki olarak Avusturya'ya iltica etme tehdidinde bulundu.
 
1919'dan önce Avusturya toprağı olan bölgede yaşayan aileler,aşılardaki bazı kimyasalların riskli olduğunu ve Almanya, İsviçre ve Avusturya'da olduğu gibi bu konudaki kararı ebeveynlerin vermesi gerektiğini savunuyor.
 
Bölgede aşı karşıtı kampanyanın öncülüğünü yapan Reinhold Holzer, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ve BM İnsan Hakları Konseyi'ne yazı yazdıklarını belirterek, "Çocuklarımızın zehirlenmesini istemiyoruz. Sığınma hakkı sadece savaştan kaçanları değil, hakları ihlal edilen insanları da kapsar" dedi.
 
Holzer aşılarda koruyucu olarak kullanılan Thimerosal adlı civa bazlı koruyucu ve genetik mühendisliğiyle hazırlanan aşılardan kaygı duyduklarını belirtti.
 
İtalya Bakanlar Kurulu geçen ay onayladığı kararnameyle, aralarında çocuk felci, kızamık, difteri, tetanoz, menenjit, kabakulak, su çiçeğinin de bulunduğu 12 aşıyı zorunlu hale getirmişti. Altı yaşından küçük çocuklarına bu aşıları yaptırmayan ebeveynlere 7500 euro'ya kadar para cezası verilecek. Aşısız çocuklar devlete ait anaokullarına kabul edilmeyecek.
 
Aşı karşıtları, aşıların ilaç şirketleri tarafından çıkar amacıyla kullanılan yararsız ve riskli müdahaleler olduğundan, kızamık aşısının otizme yol açtığına kadar bir dizi iddia öne sürüyor.
 
İtalya'da bu teorilerin güç kazanması nedeniyle kızamık aşısı yaptıranların sayısının düştüğü, Dünya Sağlık Örgütü nüfusun en az yüzde 95'inin kızamık aşısı yaptırması gerektiğini belirtirken İtalya'da bu oran yüzde 80'in altına inmiş durumda. 
 
Anne babalara, çocuklarına sayısı kafa karıştıracak çokluktaki bu riskli ve şüpheli aşıları vurdurma zorunluluğunu getirmeden önce resmi makamlar bu aşıların sağlık ve inanç bakımlarından güvencesini laf olarak değil bilimsel belgelerle açıklamak zorundadırlar.
 
Bütün dünyada etrafında bu kadar şaibe bulunduran bir konuda Müslüman anneler babalar zorunlu tutulamazlar. Bu en kutsal ve temel tüketici hakkımıza devlet kurumları öncelikle saygı göstermelidir." Helal ilaç, helal aşı iddiamızda Yılmayacağız. Mücadeleye devam edeceğiz inşaallah.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.