clubfamilia2021sol
clubfamilia2021sag
clubfamilia2021
Doç. Dr. Ali AKBEN
Doç. Dr. Ali AKBEN
Maskeler fora
6 Temmuz 2020 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Dünyayı kasıp kavuran, insanların beden ve ruh sağlığını iyiden iyiye bozan covid-19 ile mücadelede şahsi karnelerimize bakmakta daha fazla gecikmemek gerekiyor. Maske takma özrünün altında yatan sebeplerle ilgili yüzleşerek meseleye farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum.

Virüsle ilgili bilinenlerden daha çok bilinmeyenler var ve her geçen gün bu fark azalacağı yerde artıyor. Virüs adeta bilimle ve teknoloji ile dalga geçiyor. Bu gerçeklikten dolayı bilim insanları arasında birlik ve bütünlük de henüz sağlanamamış.

En basitinden maske meselesini ele alırsak. Yakın geçmişte maske takmanın sadece virüs kapmış insanlar tarafından takılması hatta buna dahi gerek olmayabileceği konuşulurken bugün maske takmayanlara ceza uygulaması başlatıldı.

Virüsün biyolojik bir savaş aracı olduğu algısı ile ilgili insanların kafası hala karışık. Hem de öyle bir karışık ki, maske takmanın işe yaramayacağı gibi bir yerlere doğru savrulmalar yaşanmasına sebep oluyor.

Yaz mevsimi ile birlikte sıcakların artması da maskeler fora dedirtiyor. Hastalıktan koruyuculuğu meselesinde de bilim insanları arasında sağlanamayan konsensüsün olumsuz etkisi elbette önemli.

Maske takan insan profiline baktığımızda ceza caydırıcılığının öne geçtiğini gözlemliyorum. Maskeyi sakal yapandan tutunda, gözlük hatta takke gibi kullanana kadar geniş bir yelpazede doğru kullanımdan uzak bir garabet gözden kaçmıyor.

Dünyayı beşten küçük zanneden, zulme sınır koymayan, ben yaptım oldu algısı ile kurulan zulüm düzeninde inadım inat diyen tüm zinde güçleri hizaya getiren bu virüsün sağı solu hala belli değil.

Aşı ve ilaç  gibi kesin bir silah yakın gelecekte de gözükmüyor.

Daha bir süre iş önce alacağımız yoğun tedbirden sonra takdire kalıyor.

Takdir dediğimizde bazılarının nasırına basıyor olsak da işin bu boyutu ile manevi dinamiklerimizi çalıştırıp ruh sağlığımızın daha fazla bozulmasını önleyebiliriz.

Aslında yakın geçmişte yaşadıklarımız bizleri ibret alanlardan oldurmalı ama nerede o akıl ve feraset.

Hala bilim dini ile çare çözüm arama özürlüsü  büyük bir kesim var.  Akletmeye hiç niyeti olmayan bu kesim tamamen işi materyalist bir mantıkla yürütmeye yeminli.

Başına gelen onca belaya rağmen de bu böyle devam edecek gibi.

Biz biz olalım. Çare ve çözüm meslesinde işe kendimizden başlayalım. Devletimizin başarı ile yürüttüğü mücadeleye  destek olalım. Sağlık ordumuzun gücüne kuvvetine ve kudretine güvenirken kişisel görevlerimizi ihmal etmeyelim.

Birinci ve öncelikli görevimiz virüse karşı  savaş teçhizatımızın tam  donanımlı olması ve  her türlü düşmana karşı korunmada zaaf içinde olmaması. Bunun olmazsa olmazı sağlıklı ve  düzenli uyku, dengeli beslenme, hareketli yaşam ve stres ve gerilimlere karşı korunmada ise manevi dinamiklerimizi harekete geçirmemiz gerekir.

Cumhurbaşkanımızın  akıllarda kalıcı olması için TAMAM olarak tanımladığı temizlik-maske-mesafeye daha uzun bir süre uymamız gerekiyor. Temizlik özellikle sabun ve su ile yapıldığında dezenfektanlardan kaynaklı yan etkide olmuyor.

Maske usulüne uygun olarak kullanıldığında virüsün önünde adeta bir zırh olarak onun sağa sola deli dana gibi  savrulmasını engelliyor. Usulüne uygun kullanımda mutlaka ağız burun beraber maske ile korunmalı. Özellikle konuşurken bu kurala uyulmalı ki, bulaş riski azaltılsın.

Mesafe konusunda da elbette kafalar hala  karışık, Çünkü  ilk günlerde bir metreye kadar mesafe denirken günümüzde öyle abartılarla kafalar karıştırıldı ki, 8-10 metreye kadar işi sulandıranlar oldu.  İfrat ve tefrit her yerde olduğu gibi burada da olumsuzluk saçan ciddi  bir sorun. Ancak hakim görüş bir buçuk iki metre olarak kabul görmüş durumda.

Virüsün solunum yolu ile ağız ve burundan girdiğini unutmaz ve tedbiri özellikle bu gerçekliğe göre alırsak diğer birçok tehdidin kıymeti harbiye olmaz. Her söylenene değil özellikle devletimizin resmi organlarından duyurulanlara göre yolumuzu yönümüzü bulmaya  çalışalım.

Bugünlük de bu kadar.

Kalın sağlıcakla.

Doç. Dr. ALİ AKBEN - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.