Doç. Dr. Ali AKBEN
Doç. Dr. Ali AKBEN
Kof Prof’dan fos başkan
21 Haziran 2020 Pazar / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Değerli okurlarım özellikle CHP zihniyeti ile ilgili yaşadığım ve yaşanılmış gerçek olaylardan derli makaleler yazarak özellikle gençlerimiz için kulaklara küpe olacak bilgilendirmeler yapmaya çalışıyorum.
 
Malum söz uçuyor ama yazılanlar çizilenler kalıyor. 
 
Aklımda kalanlardan  birkaç örnek vererek malum zihniyetin bu aziz millete reva gördüğü savrulmayı hatırlayalım. 
 
Ortaokul yıllarında rahmetli büyükbabamın malum zihniyet ile ilgili yaşanmışlıklardan aktarımları var. Öyle şeyler anlatırdı ki, can kulağı ile dinlediğim için bugün dahi birçoğu hafızamda taze ve canlı.
 
Maraş kurtuluş harbindeki Abdal Halil ağalar gibi gözü pek çok insan eften püften sebeplerle yok yere belediye meydanında asıldı .Evlerde kuran-ı kerim bulundurmak bile suçtu der derin derin iç çekerdi.
 
Lise ikinci sınıfta tarih öğretmenimizin kara tahtaya yazdığı arapça bir kelimeyi apar topar silmeye çalışmış aman çocuklar bu yazı yasak demişti.
 
Üniversite yıllarında malum zihniyet  askeri vesayetin arkasına  sığınarak yediği herzeleri  unutmam mümkün değil.
 
Kötü hatıralar elbette bir çok insanın zihninde  çok daha fazlası ile var ancak benim bu kısa girizgaha sebep olan yine malum zihniyetin Prof. ünvanlı bir vekilinin evvelki gün ağzından saçılan talihsiz sözler. Adeta biz değişmeyiz bizim zihniyetimizin özü bu dercesine sarf edilen o sözleri anlamak ve anlamlandırmak gerçekten güç.
 
Ayasofya'nın cami olması şöyle dursun bu zât  gözümüzün içine bakarak geçmişte ahır olarak kullandıkları Sultanahmet camii de müze olsun diyor.
 
Fırsat bulsa kilise olsun der miydi acaba ?
 
Dervişin fikri ve zikri hikayesindeki gibi ellerine fırsat geçse sanırım tereddüt dahi etmeden camilerimizi kapatarak işe başlayacaklar.
 
Aslında başladılar bile İBB, Covid bahanesi ile bazı imamların işine son vermiş ve mescitlerin bir kısmını da kapatmış. İBB başkanı yunan televizyonunda arzı endam ederek Ayasofya'nın cami yapılmak istenmesini anlamlandıramadığını da îrad buyurmuş.
 
Beklenir mİ? Beklenmiş olmalı ki, duramamış hemen ötüvermiş. 
 
Huylu huyundan vazgeçmez.
 
Kim adına ne adına yapılırsa yapılsın  bu çıkışlar Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benzer.
 
Covid Cesareti
 
Eskilerin suya ateşe yiğitlik olmaz sözüne ben covid belasınıda dahil ediyorum.
Bana bir şey olmaz bula bula benimi bulacak rahatlığı içerisinde yaşayan çok sayıda insanımızı bu musibet karşısında kaybettik.
 
Çok geriye değil son iki üç aylık bir süreci hafızlarımızda yokladığımızda yaşanılanlardan  aklı selim galip gelmeli ve hemen tedbirlere sarılmalıyız.
 
Klasik ve dillerde pelesenk olmuş hali ile maske -mesafe ve temizlik üçlüsüne dikkat ederek bu zor günleri dertsiz sıkıntısız geçirebiliriz.
 
Haziran başında devletimizi vatandaş için sıkı tedbirleri gevşeterek insanlarımızın nefes almasına yardımcı olmasına  pişman etmemeliyiz.
 
Sıcaklarda maske ile dolaşmak   zor diyenlerimiz olabilir.  Ancak hastanede yatmaktan ,bir nefes sıhhatten  daha zor olacağı kanaatinde değilim.
 
İlacı ve aşısı olmayan tüm dünyayı hiç bir ayırım gözetmeden kasıp kavuran bu yaratığın pençesine düşmemek birinci önceliğimiz olsun.
 
Son pişmanlığın fayda etmeyeceği bir cesaret er veya geç bizimde imtihanımız olmasın diyorsak önce tedbir sonra yine tedbir ve sonra takdir demeliyiz.
 
Ettekraru ahsen velevkane yüzseksen misali hatırlatmalarımı yaparak makalemi sonlandırmak istiyorum.
 
Düzensiz uyku, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam ve stres bu dörtlüde yapılan hataların devamında savunma gücümüz zayıflar. Savunma gücü yetersiz olan bir kişi covid dahil bir çok hastalığa karşı kendini yeteri kadar koruyamaz.
 
Bağışıklık gücünü zayıflatan sebeplerden uzaklaşalım, uzaklaşmayanları uyaralım.
 
Sağlık ve mutluluk dileklerimle.
 
Doç. Dr. ALİ AKBEN - NAME HABER
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.