Doç. Dr. Ali AKBEN
Doç. Dr. Ali AKBEN
Korona günlerinde Ramazan
26 Nisan 2020 Pazar / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Ömrü olanlara günler haftalar vızır vızır geçiyor. Ülkemizde covid19, ilkin 10 mart tarihinde görülmüştü. O günden bu güne dünyada ve ülkemizde yaşanılanları film şeridi gibi gözümüzün önünde canlandırdığımızda her bir insanda farklı algılar ve yaşanmışlıklar olduğunu söylemek mümkün.
 
Yakınını kaybeden , ateşin düştüğü yerde yanan insanlarımıza sabrı cemil, bu illetten vefat edenlere Allah rahmeti ile muamele eylesin diyorum.
 
Devletimiz ve sağlık ordumuz dimdik ayakta. Hayat her türlü zorluklarla bizleri imtihan eylese de gördüğümüz gibi akış hızında bir değişiklik yapmadan hızla ömür törpüsü olmaya devam ediyor.
 
Çok şükür Ramazan iklimine bu yıl biraz buruk da olsa girdik. Oruçlarımızı tutmaya başladık .Teravih sahur ve hatimlerimiz ile bu ayın manevi ikliminden istifade edenlerden oluruz inşallah.
 
Her yıl olduğu gibi bu yılda böyle güzel günlerden yararlanmayan ,hatta bu günleri ifsada çalışan betbahtlar, sağda solda huzurumuzu kaçırıcı garip sesler çıkarmaya her yıl olduğu gibi bu senede de devam edecekler. Oruç ertelensin cehaletinden tutunda ,oruç tutanların bağışıklık gücü zayıflayarak covit19 a karşı direnci azaltacak safsatasına kadar bir sürü hezeyanlı sapık fikirler sağda solda uçuşacak. Halbuki bilimsel gerçeklik tam zıddını söylüyor. Benzer safsatalara hazırlıklı olmalı ve sadece acıma duygularımızla dualarımızda hidayetleri için el açmalıyız.
 
Son yılların modası olan aralıklı oruç “tıbbi ismi ile inermittan fasting” ile bizim yılda bir ay boyunca tuttuğumuz orucun aslında birbirinden pek farkı yok. Ama ilki bilimsel olarak son yıllarda bir çok hastalığın şifası için doktorlar tarafından şiddetle öneriliyor.
 
İkincisi ise yani ramazan orucu , yüzyıllardır bizleri yaratan Allah tarafından emanet, olarak verilen bedenlerimizin korunmasında farz bir ibadet olarak önerilip karşılığında sadece sağlıklılık değil , aynı zamanda başı rahmet ortası mağfiret ve sonu ise cehennem azabından kurtuluş gibi çok önemli bonüsler ile ödüllendiriliyoruz .Bu inanç ve bilinçlilikle hastalarımıza mümkün olduğu kadar bu ayda oruç tutmalarını tavsiye ediyorum.
 
Zihniyeti bozuk, hastalıklı ruh hali ile ağızlardan dökülen salyalarla sağı solu kirleten yaratıkların bol olduğu ülkemizde yaşamanın kaçınılmaz sonucu sabır silahına yerinde ve zamanında sarılarak öncelikle kendimizi korumalıyız.
 
Gerçekle gerçek olmayanın havada uçuştuğu bu günlerde sağlık ordumuzun her bir ferdi salgınla savaşta ön safa geçme yarışı içinde iken, durumdan vazife çıkarıcı güruh boş durmuyor. Onlardan yayılan her türlü bilgi kirli kabul edilerek akıl süzgecinden geçirilerek temizlenmeli. Geçen hafta böyle kirli bir bilgi malum bir ilacın pazarlama taktiği olarak sosyal medyada arzı endam eyledi. Maalesef ilaç kapış kapış kapanın elinde kaldı. Olan zor günlerde bir çok insanın kesesine oldu.
 
Doç. Dr. ALİ AKBEN - NAME HABER
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.