hilmisag
Doç. Dr. Ali AKBEN
Doç. Dr. Ali AKBEN
Tabip odasının zırvaları….
28 Mayıs 2019 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Hekimlerin  mesleki ve özlük hakları ile ilgili kurumu  olan tabip odalarımız faaliyet alanlarını bırakarak Müslümanların orucu ile uğraşmayı bir gelenek haline getirdi. Her ramazan ayında nedense bu cenahtan birileri içlerindeki kin ve garazın etkisi ile içindeki pisliği kusar  ve etrafı rahatsız eder.
 
Sana ne kardeşim Müslümanın orucundan namazından ve ibadetinden ama nafile illa gavurluğunu ifşa etmeli.   Şimdide Çanakkale tabip odasından bir aceze çıkmış oruç ibadeti ile ilgili zırvalamış. Efendim biyoritimmiş sağlıklı beslenmeymiş mim miş…
 
Be kardeşim , sen kendi işine bak. Sağlık satıyorum diye yıllarca vatandaşa sattığın bilimsel makyajlı tedavi protokollerine bir göz at. Ölümüne sebep olduğun insanlar var mı ? Bilimsel dediğin yöntemlerle sağlığını kaybettirdiğin insanları düşün.
 
Bendeniz bir hekim olarak bu kadar yıllık bilgi birikimime rağmen bilimsel makyajlı yaptığım yanlışları düşünmeye çalışıyorum. Kolesterol tansiyon şeker ile ilgili hastalıkları olan insanlara önerdiğim tedavi protokollerini gözden geçirerek ah vah ediyorum.
 
Kanıta dayandırılarak insanları öldüren ilaç tröstleri  aklımdan  hiç  çıkmıyor.
 
Oruç ve otofaji konusunda geçen hafta yazdığım makalemi okusaydınız bu kadar pervasız bir açıklama ile Müslümanları incitmezdiniz.  Amma ne yapayım. Din düşmanlığı aklını zekanı dumura uğratmış olmalı ki, Müslüman mahallesinde salyangoz satıcılığına özeniyorsun.
 
Savunduğun tezlerin hiçbir tanesinde tutarlılık bulamadım ve acıdım.Şu mübarek günlerde beddua etmiyor Allah müstehakını versin diyorum.
 
          Sayılı günler
 
Sayılı günler vızır vızır  hızlı bir şekilde geçip gidiyor.Ramazan ikliminde olmanın tarif edilmez hazzı bir çoğumuzda madden manen etkisini göstermiş durumda.Rahmeti mağfireti ve bereketi ile geldiğinden olsa gerek  insanı yücelten  hasletler  her türlü olumsuzluğa rağmen  toplumumuzdaki maddi ve manevi kirleri  temizliyor.
 
Doku ve organlarımızı temizlemede oruç tutma kadar etkili başka bir tedavi  olduğunu sanmıyorum.  Farkında olarak yada olmayarak kullandığımız bir takım zararlı maddelerden hücrelerimizi koruyabiliyoruz. Dişlerimizden midemize, bağırsaklardan karaciğerimize devamlı çalışmak zorunda bıraktığımız organlarımıza oruç tutarak  bayram ettiriyoruz.
 Fiziksel ve psikolojik bağımlılık yapan sıgara hatta alkol gibi bariz zararları olan maddelerden hücrelerimizi koruyoruz.Tüm bu başarılar aciz ve iradesi zayıf insanın bu aya mahsus olarak kazandığı sabır silahından kaynaklı.Sabır silahı  sanki bu aya mahsus olarak fonksiyon icra eden manevi bir kalkan.Çünkü başka zamanlarda çoğunlukla iş görmez.
 
Ramazan ayı dışında alkolle ilişiğini kesmeye kalkan bir insanı biz hastanelerde sayısız ilaçlarla tedavi etmeye çalışır ve yoksunluk denen psikolojik ve organik hastalıktan kurtaramazken bu ayda kişi iradesi ile besmelesini çeker ve bir ay boyu alkolü ağzına sürmeden bu yoksunluğu yaşamadan adeta manevi olarak tedavi edilir.
 Ramazan ayına mahsus sağlığımızla ilgili sırları anlamak ve anlatmak kolay değil.Oruç kalkanı ile sadece maddi bedenimiz temizlenmez. Manevi olarak üzerimizde bulunan kirlerde arınır.Hoşgörü tevekkül  diğergamlık isar acizlik sabır verme hazzı  gibi bir çok temzilik  malzemesi ile temizlenir insan.Açlık susuzluk yeme  gibi  dürtlerimiz sabır baharatı  ile tedavi edilir.
 
Stres gerilim  üreten hücreler ramazan ikliminde muhabbet hoşgörü ve fedakarlık üretmeye başlar.Midemiz karaciğerimiz istirahat etme fırsatını bulur.   
 
Ramazan ikliminde kilo almamak için yeme dürtülerimizin dizginini elimizde tutmamız gerekiyor.Yoksa insan farkında olmadan bayrama 3-5 kilo fazla ile girebilir.Yeme alışkanlığındaki değişime hücrelerimiz alışana kadar yemede içmede ölçülü olmalıyız.
 
Tembellik uyku düzensizliği ve hareketsizlik gibi bu aya mahsus yapılan yanlışlarda kilo almamızın fitilini ateşleyebilir. Beyaz undan yapılmış pideler yağlı beyaz şekerli tatlılar ve açlığın uyardığı iştah ile oturulan zengin ramazan sofraları biz farkına varana kadar bizi şişmalatabilir.Aman dikkat dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayalım diyor bu güzel günlerin maddi ve manevi kazançlarımız için birer fırsat olarak değerlendirelim diyorum.  
 
Sağlık ve mutluluk dileklerimle.
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.