hilmisag
Doç. Dr. Ali AKBEN
Doç. Dr. Ali AKBEN
Toplu Ulaşım
30 Mart 2019 Cumartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

İstanbul büyükşehir belediye başkan adaylarından Binali Yıldırım 24 saat kesintisiz toplu ulaşım kampanyasına imza vererek göreve geldiğinde İstanbullulara kesintisiz ulaşım hizmetini başlatacağını açıklamış. Bu haberi okuyunca sevindim ve böyle hayırlı bir hizmetin vaat edilmesine  sebep olan gençleri de takdir ediyorum.

   Hepimizin malumu olan bir gerçeklik var. İstanbul 24 saat canlı   ve hareketli bir şehir. Bir ucundan diğer ucuna toplu ulaşımın başlatılması  her yönden gerekli ve geç kalınmış bir karar. Geçtiğimiz yıllarda sadece ramazan ayında ve bazı özel zamanlarda verilen bu hizmet şimdi non-stop tam gün olarak verilecek. Geç saatlerde evine yuvasına dönmek durumunda olan insanların kaygıları bu vesile ile izale edilmiş olacak.

  Geçmiş yıllarda metrobüs seferleri kısmen bu soruna çözüm olabiliyordu. İstihbaratım doğru ise  bu seferlerde kaldırılmış veya çok seyrekleştirilmiş. Seçim sathı mahallinde olduğumuz bu günlerde Marmaray ve YHT seferleri ile ilgili hoş olmayan yaşanmışlıkların büyükşehir  belediye hizmetleri hanesine olumsuz kaydedildiğini  geçen haftaki makalemde  belirtmiş  ve kripto kurşun askerlerden bahsetmiştim.

  Kripto kurşun askerlerde nereden çıktı diyenleriniz varsa, bu güruhun  24 saat uyumadığını  ve hatta suyu uyutup tam gün hazır ve nazır nöbette olduklarını açık ve net olarak söylerim. Soysuz medyada zaten zırvalarını  görmeye ve duymaya çoktan başladık. Onlarda 31 mart yerel seçimlerinin bekaları için önemli olduğuna   inanarak canşirah   çalışıyorlar .Hatta  bir tanesi 15 nisan 2019 da Amerika’dan İstanbul biletini aldığını  belirterek  gönlünden geçeni eyleme dönüştürmüş bile.

  Sanıyorum yazılanları çizilenleri ciddiye alacak bir yetkili merci yok ki, Marmaray seferlerindeki kaos ve kargaşa  aynı hızla  devam ediyor. Onlu ve beşli vagonları takip etmekte zorlanan yolcular bazen balık istifi bazen de normal şekilde yolculuklarını tamamlıyorlar. Ücret iadesi alma kuyruklarında geçirilen zaman da  çileden çıkmak için yeterli oluyor.

   Hattın uzaması ve yolcu sayısının artmasını bahane ederek durumdan vazife çıkarılmasını kabul etmediğimi öncelikle belirtiyorum. Devletimizin ve belediyemizin görevi vatandaşlarının  hizmetindeki  aksamaları minimalize etmek ve hatta yok etmektir. Yıllardır bu günü beklemiş çok sayıda insan son iki aydır  yaşadığı hüsranın tepkiselliği içerisinde. Vatandaş tedirgin  ve şu seçim arifesinde hiçte olmaması gerekecek kadar tepkili.

   Günlük yolcu kapasitesi ve her duraktaki indi-bindileri hesaplamak için uzman olmaya elbette gerek yok .Teknoloji hangi saatte kaç yolcunun bu  hattı  kullandığını göstermekten aciz de değil. O zaman  yaşadığımız rezaletin bir faturası varsa ki, var olması gerekir. Bunun bedeli ödetilmeli veya vatandaşa her şey şeffaf olarak aktarılmalı.

   İnsanların dilinin kemiği olmayınca bilir bilmez atıp tutuyor. Yanlış algılardan oluşturduğu olguları etrafına satarak pireden deve çıkartabiliyor. Toplum tarlamızın ortasına ekilen ayrık otlarının marifeti ile  milletimiz nerede ise ortadan ikiye bölünmüş durumda. Hak hukuk adalet hak getire.

   Seçim arifesinde olduğumuz bu günlerde büyükşehir belediyesinin yetkili kişileri lütfen halkın feryatlarına  tıkadığınız kulaklarınızı açın ve vatandaşın   taleplerine  kulak verin. Gebze-Halkalı hattının açılmasından dolayı oluşan sevinç ve gururumuzu rencide edici yanlışlardan bir an önce dönerek kripto ve kurşun askerlerin ekmeğine yağ sürmeye devam etmeyin diyorum.

   Sarı gavur yine kaşıyor

  Alçaklığında bir seviye olduğunu söyler dururum. İsrail-sarı gavur ortaklığının tesciline bir yenisini ekledi  bu adam . Uluslararası hukukmuş hakmış adaletmiş tüm evrensel insani değerleri ayakları altında istediği yöne evirip çeviren çiğneyerek ezip yok ederken   Kudüs’ü İsrail başkenti yapma alçaklığı az gelmiş ki, şimdide İsrail’in İşgali altındaki Suriye toprağı olan Golan tepelerini   peşkeş çekiyor. Zamanı geldi , haydi artık oraları işgal et ben arkandayım diyor.

    Ne yapsa kesesine kaldığından olsa gerek utanma arlanma da yok. Seçim arifesinde Netenyahu alçağına açık destek çıkıyor. Dünya zindelerinden korkusunun olmadığını fütursuzca davranışları ile adeta açıkça ispat eden bu adamın vertikal cezalara inancıda yok. Azıcık bir inancı olsa böyle bir davranış sergilemesi mümkün değil.

   Halkımız arasında evrensel kabul görmüş bir kelamı kibarı meşhur bir atasözümüzü  hatırlatarak makalemi sonlandırmak istiyorum. ”Düşmez kalkmaz bir ALLAH”  Sağlık ve mutluluk dileklerimle.

Doç.Dr.ALİ AKBEN - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.