clubsoleklamsol
clubsag
clubfamila
Doç. Dr. Ali AKBEN
Doç. Dr. Ali AKBEN
Sözün Gücü
2 Ağustos 2017 Çarşamba / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

 Meşhur olduğu için bir çoğumuz bilir. Sözün gücünü anlamamız içinde kafi aslında. “Söz ola kese savaşı, söz ola kestire başı. Söz ola ağulu aşı ,bal ile yağ ede bir söz.

  Aşık Yunusumuza ait olan bu deyiş demek istediğimin aslında özü.

  Nerede ise 40 yıl olacak meslek hayatıma başlayalı. Her meslekte önem arz etmesine rağmen hekimlik gibi insanın zar ve zor günlerinde iş gören bir mesleğin olunca sözün  kudretli gücünü anlamak daha kolay oluyor.

  Söz ve beden dili ile kurulan iletişim bizim meslekte çok daha önemli. Hasta-hekim ilişkisi sağlam temeller üzerine kurulduğunda ancak sağlıklı sonuçlara ulaşmak mümkün olabiliyor.

  Günümüz  sağlık sisteminin saç ayağında iletişim bacağının zayıflığı maddi ve manevi ciddi kayıpların ana sebebi. Sağlık kuruluşlarımız ki,  bir çoğu sağlık teknolojisinde zirveleri zorluyor. İstanbul’daki  MR cihazı sayısı tüm İngiltere’dekinden daha fazla . Nerede ise her hastanemiz teknolojik donanım bakımından birbiri ile yarış halinde.

 İlaca ve tedaviye ulaşma hızımıza yetişmek mümkün değil. Hasta aynı gün  muayene-tetkik ve tahlilleri  ve ilaca ulaşabiliyor. Buraya kadar her şey çok güzel. Sorun bundan sonra başlıyor.

 Sorun ne?  Söz yok. Ana ve çok önemli sorun  hekim hasta iletişimindeki zayıflık.  Nereden biliyorum. Her gün karşılaşıyorum. Hastalar hastalıkları ile ilgili yeterli bilgilendirilmedikleri için tetkiklerindeki siyah puntolu bilgileri internetten araştırarak kaş yapayım derken gözlerini çıkartıyor.

 Yada  verilen ilacın dozu,yan etkisi, aç tok alımı ve günlük kullanımı tedavi süresi  gibi basit konularda yaşadıkları  kararsızlıkta çözüm ortağı bulamıyorlar. İnternet, eczacı kalfası veya konu komşu gibi karga klavuzların azizliği ile kaş yapalım derken diğer  gözlerinden de  olabiliyorlar.

 Demek istemem o ki, reçete memurluğu ile hekimlik yapmak gibi bir yere doğru savrulduğumuz sürece sağlık bütçesini şişirmemiz sadece teknoloji firmalarına ve ilaç tröstlerine yarar.

  Aklımızı başımıza almaz ve inadım inat demede inat edersek çok övündüğümüz bu sistem devletimizin başına bela olur.

 Amerika gibi bir ülke günlerdir  ObamaCare ile yatıp kalkıyor. Dev bütçesiniden küçük bir parçayı bile ayıramıyor. Buradan ibret almalıyız. Aynı durum tüm Avrupa için de geçerli.

 Pacebo ve nosebo iki iksirli kavramı hasta hekim ilişkisi ile birlikte değerlendirmeye almadığımız sürece çok yol aldığımızı  zannettiğimizle  kalabiliriz.

 Placebo, ilaç olmadığı halde hekimin iletişim gücüne göre  gücü olan ilaç olarak tanımlanabilir.

 Nosebo ise  bilerek yada bilmeyerek hekimlerimizin kafa yaparken göz çıkarmaya sebep olan kötü iletişimi. İlaçtan zarar göreceği inancı veya hastalıkla ilgili abartılı algılar bu kategoriye giriyor.

 Değerli dostlar gördüğünüz gibi söz çok önemli. Sağlıkta çok daha önemli. Onun için atalarımız tatkı söz yılanı bile deliğinden çıkarır demişler.

 İletişim çağı diye boşuna denmiyor. Günümüzde  olumsuz iletişimler ve  kaygı düzeyini artıran paylaşımlarla felaket senaryoları bol kepçeden üretilip bol soslu ve süslü  olarak satılıyor.

  Akıl süzgecinden geçirilmemiş olanları satın alırsanız sadece ağzınız yanmaz mideniz ve sindirim sisteminiz yanında  ruh sağlığınızda bozulabilir. Benden hatırlatması.

  

              Müftü nikahı

   Doğal afetlerle sık yüzleşmeye başladığımız bu günlerde birde feministlerin kuru gürültüsü  ile uğraşıyoruz. Neymiş efendim; Müftü nikah kıyarsa  kadın hakları çiğnenirmiş .Laiklik elden gidermiş.

  Belediye memuru ,muhtar ,gemi kaptanı   hatta papaz kıyarsa bir sorun yok.  Müftü kıyarsa  Türkiye’miz  bölünür parçalanırmış.  Laik  yobaz kardeşim   geçti  Bor’un pazarı.

  Yetti artık çiğnediğiniz sakız bu aziz milleti rahatsız ediyor. Hiç olmazsa susun ki sizi adam sansın.

  Eski Türkiye özlemcisi kardeşlerim , böyle eften püften  bahanelerle arz-ı endam edeceğinize dünya zindelerinin şımarık veled-i zinası İsrail’e karşı  bir duruş sergileyin de milletimiz  had tanımaz hadsizliğinizi affetsin.

 Bu ülke hepimizin. Dostluk ve kardeşlik hamurunu muhabbet mayası ile kabartarak  farklılıklarımızı ortak zenginliğimiz olarak kabul edelim.

 Ülke düşmanlarına karşı birlik ve bütünlüğümüzün arasına ayrık otu dikenlere fırsat vermeyelim.

 Bugünlük de bu kadar .

 Kalın sağlıcakla.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.