Damla ALKOÇ
Damla ALKOÇ
İnternet bağımlılığı
29 Kasım 2016 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Günümüzde teknolojinin yaygınlaşması ile birlikte internet bağımlılığı çok sık görülmeye başlanmıştır. Sadece bilgisayar ile sınırlamamak gerekir ayrıca telefonla konuşmak, sms göndermek, ipod, playstation vb. gibi yeni bağımlılıklarda görülmektedir.

Toplumumuzda her yaşta yaygınlaşmaya başlamasına rağmen özellikle 12-18 yaş arasındaki ergenler daha fazla risk altındadır. İnternet bağımlılığı bazı psikolojik bozuklukların tetiklediği bir davranış modeli olabilir mesela sosyal fobik bir kişi kendisini insanlarla iletişimde rahat ifade edemezken sanal ortamda daha rahat bir şekilde paylaşımlarda bulunabilir, iletişime geçebilir; ya da depresyonda olan biri zamanının büyük bölümünü bilgisayarda geçirerek , dış çevreyle ya da yakınında olan kişilerle iletişimini koparabilir.

Kimberly Young'un, bilimsel literatürde kabul gören “internet bağımlılığı kriterleri”ne yer verilen raporda, aşağıdaki belirtiler listelenmiştir:

1.    Aşırı internet kullanımı nedeniyle aile, okul, iş ve arkadaş çevresiyle sorunlar yaşama, eğitim ve kariyer ile ilgili bir fırsatı tehlikeye atma ya da kaybetme.

2.    İnternet ile ilgili yoğun, zihinsel meşguliyet

3.    Bilgisayar başında çok fazla zaman geçirmek ve bunun için suçluluk duyarken bir yandan da büyük zevk almak

4.    İnsanlarla internet üzerinden konuşmayı, yüz yüze konuşmaya tercih etmek

5.    Doyum sağlamak için internet başında geçirilen sürenin giderek artması

6.    İnternet kullanımı hakkında çevresindekilere yalan söylemek

7.    İnternet kullanımını kontrol altına almakta başarısızlık yaşama

8.    Bilgisayardan uzak kaldığında çoğunlukla gergin ve boşlukta hissetme

9.    İnternete girmek için yemek öğünlerinden, randevularından ödün vermek

10. Uzun süre bilgisayar kullanmaktan dolayı fiziksel sorunlardan şikayet etme( görme bozuklukları, duruş-postür sorunları, hareketsizlikten kaynaklanan kilo ve obezite)

11. Gece geç saatlere kadar bilgisayar başında kalmak

Ayrıca Yapılan araştırmalarda bağımlı olan kişilerin internette geçirdiği zamanın 8 saat ile 40 saat arasında olduğu saptanmıştır.

Bağımlılıkların çoğuna baktığımızda bilinçaltında yatan çatışmaların da etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklukta özgüven kazanamama, onaylanmama, baskıcı-otoriter ebeveyn tutumları, sevme ve sevilme ihtiyacının karşılanmaması, duygularını ifade edememe, eleştirilme korkusu, yetersiz, beceriksiz olduğunu düşünme, kendini değersiz hissetme, kişilerarası ilişkilerde sorun yaşama, güven problemi vb örnekler verilebilir. Mesela; İnternet aracılığıyla onaylanma beklentisi olan birinin sürekli resim paylaşarak beğenilerle tatmin olması ya da kişilerle iletişimde huzursuz olan, kaygı duyan ya da eleştirilme korkusu yaşayan kişinin kimseyle yüz yüze gelmek zorunda kalmadan iletişime geçmesi gibi.

TEDAVİ

Öncelikle bağımlılık yaşayan bireylerde ailenin ve çevrenin bilgilendirilmesi önemlidir. Tedavide amaç internet bağımlılığına neden olan durumların ne olduğunu saptamak, kişinin internet başında harcadığı zamanı kısıtlayarak hayatını daha işlevsel programlamaktır.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.