Damla ALKOÇ
Damla ALKOÇ
Tercihlerimiz bilinçaltı kayıtlarımızdan oluşur
12 Mayıs 2016 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Tercihlerimiz günlük hayatımızda neler yapmamız gerektiği ile ilgili bize yön veren, yaşamımızı şekillendiren, karar aşamasındaki süreci oluşturan psikolojik ve sosyolojik etkenler bütünüdür.

İş, eş, arkadaş, araba, müzik seçimi vs. gibi tercihlerde ve diğer seçimlerimizde geçmiş yaşantılarımızın oluşturduğu bilinçaltı süreçlerimiz ve çevresel faktörlerin etkisi vardır.

Kişiliğimiz, doğuştan mizacımız ve doğumdan itibaren her yaş aralığında bilinçaltımıza kaydettiğimiz bilgiler ile şekillenir ve inançlara dönüşerek bize yön verirler.

Renk tercihlerimizden örnek verecek olursak; Sevdiğiniz ve sevmediğiniz renkleri ele alalım. Eğer bir renk için 'ben bu rengi çok seviyorum ve  hayatımda kıyafet ya da eşyalarımda tercih ediyorum' diyorsanız çocukluk yaşantılarının etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak sadece rengi duygu ifadesi kullanmadan tercih ediyorsak kişilik özellikleri ile ilgisi vardır.

Yani sevgi-nefret gibi duyguları tercihlerimizde kullanıyorsak bilinçaltı sistemimizi araştırmamız gerekir. Çünkü duygular ve düşünceler 0-7 yaş aralığında beynimiz telkinlere açık iken  yoğun bir şekilde kaydedilir.

Geçmişte yaşanılan olumsuz olayı zihin kaydederken , ortamı da kaydeder ve o an çevresinde bulunan renk farkında olmadan olumsuz olayla birlikte işlenir. Ve yıllar sonra renk tercihlerinizde hiç sevmediğiniz renkler arasında yerini alır.

Tercihlerde duygu odaklı yaklaşımlar bilinçaltını, kişisel  duygu ve düşünce katmadan otomatik yapılan tercihler kişilik özelliklerini gösterebilir.

Örneğin; Kişi siyah renkten nefret ediyorsa duygusal reaksiyon vermiştir, travmatik bir durum olduğunu bize gösterebilir. Siyah rengi tercih eden kişiler ise genelde hırslı, yükselmeyi arzulayan, ciddiyete ve güce önem verirler.

Eş seçimi de aynı süreçlerden geçmektedir. Eşimizi seçerken kriterleri bilinçaltı belirliyor. Kişi çocukluk yaşantısında ebeveyne bağımlılık geliştirmişse, anne babanın yönlendirmesi ve sorumluluklarının karşılanmasına alışmışsa, eşinin de kendisini yönlendirmesine, karar verirken veya yaptığı işlerde sürekli destek beklemesine ihtiyaç duyar ve bu ihtiyaçları karşılayacak eşler seçmeye özen gösterir.

Tercihlerimizi etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar; Kişilik yapısı, geçmiş yaşantılar, psikolojik durumun etkisi ile bu durumları pekiştiren ve şekillendiren toplum, kültür, yaş, cinsiyet, sosyoekonomik düzey ve aile etkisi gibi çevresel faktörlerdir.

Ancak yaşın artmasıyla, tercihlerde görülen değişimler, sosyal etkenlerinde farklı bir biçimde etki edebileceğini ve tercih değişimine yol açabileceğini göstermiştir. Buradan çıkan sonuç her an çok çeşitli etkilere maruz kalan ve her bireyde farklı bir süreç izleyen tercihlerin, sürekli bir devinim içinde olduğudur.

Bu süreçlerde kişisel analiz, kişinin neler tercih ettiği ve hayattan beklentileri yol haritası çizmemizde çok önemli etkendir. Kişilerin 'bilinçaltı kayıtları nelerdir, hayatına yön veren hangi yaşantılar vardır ve kişi ne kadar farkındadır?' tüm bu soruları iyi analiz etmeli ve psikolojik bozuklukların oluşumunu da etkileyen bu süreçleri tedavi aşamasında farkındalık yaratarak yönlendirmeliyiz. 

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.