Damla ALKOÇ
Damla ALKOÇ
Kendi kendinize olumsuz içsel konuşmalar sağlınızı ve kilo vermenizi engelliyor
11 Nisan 2016 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

'Bu kadar beceriksiz olduğuma inanamıyorum. Şimdi ne yapacağım? Benden nefret ediyorlar. Benim hakkımda ne düşünüyorlar? Başarısızım'

Bu cümleler tanıdık olmalı! Kendinize bu konuşmaları yaptıkça ve duygularınızı incittikçe daha çok hata yapmaya devam ettiğinizi fark ettiğinizde içsel iletişimde sorun olduğunu anlayabilirsiniz.

Hepimiz bazen yanlışlar yapabiliriz. Yemememiz gereken yiyecekleri yeriz, kendimizi eve hapsederiz ya da birinin kalbini kırabiliriz ve bu olaylar hayatımızda tekrar yer alabilir. Hatalardan kaçamayız ancak kendi kendimizi cezalandıran konuşmalardan kaçabiliriz ve bunu yaparken hayatımız değişebilir.

Neden kilo vermek pozitif düşünceye bağlıdır? Çünkü negatif içsel konuşma sakinleşmek veya kendini uyuşturmak için çok yemeyi bir yol olarak görebilir.

Farkında olmadan zihnimizden geçen en yaygın negatif düşünceler ve konuşmalardan biri; ----Mükemmelliyetçi yaklaşımdır. Yani iyi ya da kötü işler vardır ortası yoktur. Eğer mükemmel değilsen baştan sona hatalısın.

-Diğeri katastrofik yaklaşımdır; bir olayı çok kötü yorumlama adeta küçük olayları bile felaket habercisi olarak görme.

-Mantıksal yanlış yaklaşım da her kötü olay için kendini suçlama. Eğer bir kaç arkadaşın davetine katılmazsa kimse beni sevmiyor diye varsayma.

-Son olarak filtrelemedir. Herhangi bir olayda sadece olumsuz negatif yönleri görme, olumlu olanları filtreleme ve olayın dışında bırakma. Mesela keyifli bir akşam yemeğinden sonra eve dönüşte aracın geç gelmesini ya da trafiği daha çok sorun ederseniz diğer güzel paylaşımları göz ardı edersiniz.

Negatif kendi kendine konuşma strese, kalp ve damar hastalıklarına, bağışıklık sisteminizin bozulmasına ve hatta depresyona neden olabilir.

 Peki negatif düşüncelerinizi pozitife dönüştürmeniz için ne yapabilirsiniz?

1.Düşüncenize odaklanın.

Değiştirmek istediğiniz ve size zarar veren negatif düşüncelere odaklanın. Belki bu sizin işiniz, yeme alışkanlıklarınız ya da genel işleriniz olabilir. Bunların ne kadar doğru olduğunu zihninizde muhakeme edin.

2. Yazmayı deneyin.

Düşüncelerimizi kelimeler içine yerleştirmek , onların var olmasını daha da kolaylaştırır.Negatif düşüncenizin neden doğru olmadığını bulun ve olumlu haliyle yazarak negatif düşüncelerinizle anlaşın. Örneğin; 'Ben bu işi başaramam' diyorsanız 'bu işi yaparsam anlayacağım' ya da 'bu işi yapabilirim' diye yazmayı deneyin.

3.Adınızı söyleyin.

'Ben' ya da 'benim' gibi kelimler söylendiğinde düşüncelerle özdeşleşir ve davranışlar haline gelir. Bu nedenle 'ben bunu yapamam' yerine ' Merve, bunu sen yapabilrsin' deyin.

4.Pozitif düşünen kişilerle vakit geçirin.

Daha olumlu düşünen ve eylemde bulunan insanlarla daha fazla vakit geçirdiğinizde, daha fazla pozitif düşünce ve davranışa yönelirsiniz.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.