Damla ALKOÇ
Damla ALKOÇ
Psikolojik kökenli baş ağrısı nedir?
28 Mart 2016 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Baş ağrısının hem fizyolojik hem psikolojik açıdan birçok farklı sebepleri vardır. Günümüzde çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Peki her başımız ağrıdığında doktora gittiğimizde bir neden bulamıyorlarsa? Ki çoğu zaman psikolojik olduğunu söylendiği de olmuştur.

Psikolojik kökenli baş ağrısının kaynağını bulmak istediğimizde kişinin yaşam tarzını, işlerini, hayata bakış açısını öğrenmemiz yeterli oluyor. Dikkat edilmesi gereken temel özellik ağrının genelde hep aynı yerde hissedilmesidir.

En sık nedeni ruhsal sorunlardır. Stresli kişilerde, yoğun iş yükü altında olanlarda, problemleri tek başına üstlenenlerde, aşırı detaycı ve takıntılı kişilerde, olaylara aşırı duygusal yaklaşanlarda, derdini paylaşmayan ve içine atanlarda, depresyon eğilimi ve A tipi kişilik özelliği olanlarda…gibi  daha sık görülür. Bunlar çözümlenemezse ya da ruhumuzda biriken gerilim ve öfke duygusuyla baş edilemezse bir süre sonra irademiz dışında sinir sistemimiz bozulmaya başlar. Baş ağrısı da bunun işareti olur. Aynı şekilde panik atak- depresyon-somatizasyon bozukluklarında da psikolojik kökenli bedensel işretler görülmektedir.

Baş ağrısında da beyinde ağrıyı algılama bozuluyor. Ağrı yapacak fizyolojik bir neden yokken ağrı var gibi algılanıyor. Yanlış düşünce ya da olumsuz inançlar düşünce bozukluğuna yani beyindeki bölgenin sistem dışı çalışmasına neden olur ve sorunlarla mücadele etme gücü gittikçe azalır.

Çocuklarda görülen psikolojik baş ağrısı çocuk depresyonu belirtilerinden sayılabilir. Bununla birlikte nedenleri arasında çocuğun yaşadığı okul fobisi, aile içi çatışma, şiddet, kalabalık ortamda huzursuz hissetme gibi örnekleri verebiliriz.

Ne yapmamız gerekir?

Öncelikle baş ağrısı ile ilgili tıbbi (fizyolojik) muayene gerekir eğer fiziksel bir sebebi yoksa psikolojik yardım almak önemlidir.

Uyku düzenine dikkat edilmeli, uzun süre bilgisayar, tv ekranına bakılmamalıdır.

Kendinize gün içinde kısa molalar verin ve zihninizi rahatlatacak işlerle ilgilenin.

Aşırı detaya takılmak ve sürekli her şeyi düşünmek de baş ağrısı yapar.

Ayrıca stres durumlarında kaslar gergindir bu yüzden başımız ağrıdığında kasları gevşetip rahatlatmak için akupunktur veya masaj uygulanabilir.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.