clubfamilia2021sol
clubfamilia2021sag
clubfamilia2021
Bedirhan AKYOL
Bedirhan AKYOL
En büyük tehlike
5 Haziran 2020 Cuma / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Modern toplumların en büyük tehlikesi kalabalık yalnızlıktır. Türkiye’yi önümüzdeki dönemde bekleyen en büyük tehlike olarak önümüzde durmakta.
 
Eskiden Amerikan filmlerinde veya haberlerde görüp de hayret ettiğimiz olayların başında toplumsal yalnızlık örnekleriydi. Apartmanda birbirini tanımayan komşular, evinde ölü bulunan ve günlerce haber alınamayan kötü koku mahalleyi rahatsız edince de polisin bulduğu kimsesizler. Benzer olayları maalesef ülkemizde görmeye başladık. Bu hiç tasvip edemeyeceğimiz olaylar.
 
Bizim toplumumuzun en büyük dinamiklerinden birisi ‘Mahalle ağabeyleri’ idi. Bu asla Avrupa toplumlarındaki çete, Amerikan toplumlarındaki kovboy veya Uzakdoğu toplumlarındaki mafya değildi. Bu bizim mahallede ölçülü veya dengeli davranmamızı sağlayan günümüzün ifadesiyle rajon öğreten denge insanlarıydı.
 
Yolda gördüğümüz büyüklere saygıyla selam vermek, pazardan dönen teyzelerin poşetlerini evine kadar taşımak, mahalle maçlarında ağabeylere öncelik vermek, mahalle bakkalının önünde hayatı öğreten dostça sohbetler, mahallenin kızlarını kendi bacısı görmek, komşusunun evini tehlikelerden korumak, ortalıkta görünmeyen komşuların hal hatırını sormak vs. Bütün bunlar bizim sağlam aile yapımızı oluşturmamızı sağlayıp, zararlı alışkanlıklardan gençlerimizi uzak tutuyordu. Şimdilerde tüm dünya kanun zoru veya polis kontrolü ile toplumu duyarlı tutmaya çalışıyor.
 
Bilgisayar ve internet bağımlılığı toplumu kendi içine kapanık ve duyarsız hale getiriyor. Şehirlerimiz çok modern imkanlara kavuştu bu hepimizi mutlu ediyor. Ancak toplumdan kendisini soyutlayan, kendini ifade edemeyen gençler en büyük tehlike. Bazen bu çocuklar nasıl anne baba olacaklar diye düşünmeden edemiyor insan. Çocuklarımızı ve gençlerimizi eski güzel dinamiklerimizi öğretmemiz lazım. Bu sayede toplumumuzu ‘Kalabalık yalnızlık’tan uzak tutabiliriz.
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.