Bedirhan AKYOL
Bedirhan AKYOL
İnsan
29 Mayıs 2020 Cuma / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Kişinin kendi şahsi hayatındaki yaşanmışlıklarından çıkardığı derslerle ve yaşayan çınarlar diye nitelendirdiğimiz birikimlerini dışa aktarabilen faydalı insanlarla yapılan istişareler ve kıymetli tavsiyelerle şekillendirdiği hayat olgusu, sürekli bu unsurlarla yenilenmeli ve geleceğe dair de ceht ve gayret içerisinde olunmalıdır.
 
Hayatımızın her aşamasında, mücadele edilen tüm alanlarda her daim geçmişten tecrübe, geleceğe dair plan ve program, istişarelerle yeni ufuklar açılması, Hata yapma noktasında minimal bir eksende olmamızı ve bu şekilde sonuç elde etmemizi sağlar.
 
Toplumların başarısızlıklarında en çok karşılaşılan neden ve niçin sorgulamalarının başında istişaresizlik yatıyor. Çünkü insan, Cenab-ı Hak’kın onu yaratmasında bile dünyaya gelirken ebeveynlerinin aile içi istişareleri neticesinde sebepler dairesinde varolmuş olur.
 
İstişare bizleri her zaman hayırlı neticelere ulaştırır ve asla sonucunda pişman olunacak bir şeyle karşılaştırmaz. Kainatın Efendisi Hz.Muhammed Mustafa (s.a.v.) hayatı boyunca istişaresiz hareket etmemiş. Yüce Yaradan’ın birçok şeyi kendisine önceden bildirmesine rağmen istişare konusunda en büyük örnek uygulayıcımız olmuştur ve hiçbir zaman ihmal etmemiştir.
 
Külli irade sahibi olan Cenab-ı Hak, bizleri cüz’i irade ile yaratmış ve yaratılmışların en kıymetlisi insan olmamızı sağlamıştır. Bizi yaratan Rabbimize kul olmanın hakkını vermeli ve bizlerin sorumluluğu altındaki kişilere de en güzel örnek insan olmalıyız.
 
Nesiller, kainatın varoluşundan bu günümüze ve kıyamet kopacağı ana kadar hep kendilerinden öncekileri örnek almışlar ve almaya devam edecekler. Nasıl ki hamuru şekillendirip değişik tatlar, farklı yiyecekler ortaya çıkarıyorsak, en kıymetli olan insanın da en güzel şekille şekillenmesi için büyük ceht ve gayret içerinde olmamız gerekir.
 
Her zaman kendimizi yenilemeli ve hiçbir zaman kendimiz için ve yetiştirdiğimiz nesiller için tam oldu bu bitmiştir dememeliyiz. Hayatı bütün unsurlarıyla ele alıp, geniş çerçeve çizerek başarıya giden detaylı adımları her daim atmamız gerekir.
 
Nesiller hayırla yoğrulduğunda hep geleceğe ışık saçmış ve dünya ekseninde güzel neticeler alınmasını sağlamıştır. Ancak kendi başına bırakılan ve ilgi-alakadan yoksun kalan nesil, kendisi büyük arızalar meydana getirdiği gibi etrafındaki bütün insanlara da büyük sıkıntılar vermiş hatta bazen kitlesel sıkıntılar meydana gelmesinde büyük rol almıştır.
 
Bir insan deyip geçmemeli ve çok ama çok önemsenmelidir.  O bir İnsan, küçük bir topluluğun, bir ülkenin hatta dünyanın şekillenmesinde önemli bir rol üstlenmiştir. Kitleleri her zaman sürükleyen başlangıcında hep bir insan unsuru göze çarpmaktadır.
 
İnsanımıza ve tüm insanlığımıza sahip çıkalım ve yeni gelecek nesilleri şimdiden sağlıklı bir şekilde şekillendirelim. Bana ne demeyelim çünkü aynı gemideyiz bir insan diye geçiştirirsek o geçiştirip önemsemediğimiz kişinin açtığı delikle batarız Allah (c.c.) muhafaza eylesin.
 
Saygı ve Hürmetlerimle…
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.