Bedirhan AKYOL
Bedirhan AKYOL
Liglerin başlama kararını doğru buluyorum
10 Mayıs 2020 Pazar / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Maçların başlaması en doğrusudur. Spor, sağlık ve moral açısından çok önemlidir. Kovit-19'u yenmenin en önemli ilacı moral ve temizliktir. Türkiye'nin bir an önce normalleşme sürecine girmesi gerekiyor.
 
Sporun başlaması moral ve aktivatasyonu yükseltir, bu da insanların güvenini sağlar. En doğrusunu Sayın TFF Başkanımız Nihat Özdemir yapmıştır. 
 
Liglerin yeniden başlamasıyla ilgili karardan sonra gösterilen tepkileri doğrusu şaşkınlıkla izliyorum.
 
İnsanların, nereye varacağı belli olmayan bu salgından dolayı endişeli olması, sağlıklarını öncelikli olarak düşünmesini anlıyorum. Zaten hepimiz öyle yapıyoruz. Ancak anlayamadığım bazı noktalar var.
 
Bilim adamları, bu salgının hemen bitmeyeceğini, etkisini yıllarca sürdürebileceğini söylüyor. Tüm ülkeler kademeli olarak hayatı normalleştirmeye başladı, gerek vaka sayısı ve gerekse ölüm oranları bakımından zirvede olan ülkeler dahil. Fransa ve Hollanda hariç Avrupa ülkeleri ligleri başlatma kararı aldı. Hatta Almanya ligleri gelecek hafta başlayacak. Hal böyleyken gerek vaka sayısı gerekse diğer oranlarda bu ülkelerin çok çok gerisinde olan Türkiye’de liglerin Haziran’ın ikinci haftasında başlatılması kararına tepki gösteriliyor. Kim gösteriyor? Futbolcular ve teknik adamlar. Neymiş? Eylül’e kadar beklenmesi gerekirmiş. Sanki Eylül’de salgının bitmesinin garantisi var. 
 
Birilerinin rahatı bozulmasın diye hayat durmaya devam etsin, öyle mi? Hiç düşünmüyormusunuz bu ligler senelerce oynanmasa, spor tamamen iptal edilse ne yapacaksınız?
 
Salgın tehlikesinde bile çalışan tarım işçisini, asgari ücretliyi, fırın işçisini, beden işçisini hiç düşündünüz mü? Onlar da sizin gibi düşünse nasıl olacak? Hatta hayatın hiçbir alanında kimse çalışmasa hayat tamamen dursa bu işin sonu nereye varacak?
 
Söz konusu sağlık ve bunun taşıdığı risk ise bu tüm meslek gruplarında var. Nihayetinde herkese bulaşabilir. Haliyle tedirgin olmamız kadar doğal bir şey olamaz. Ama bir yandan da hayatın devam etmesi gerekmez mi?
 
Belli ki tuzu kuru olan futbolcular ve teknik adamlar var, bunlar devam kararına tepki gösteriyor.
 
Peki tuzu kuru olmayanlar, kazanmak zorunda olanlar ne yapacak? Ya da tuzu kuru olduğu için parası olduğu için şimdi tepki gösterenler bir süre sonra ne yapacak?
 
Sabahtan akşama kadar sosyal medyada siyasi mesajlar paylaşan, ülke yöneticilerine dil uzatan futbolcular var. Kendi işinize odaklanıp mesleğinize zaman ayırsanız daha iyi olmaz mı? 
 
Anlamamız ve uygulamamız gereken bana göre şu; bir defa dünyayı etkisi altına alan, hayatın her alanına giren virüsle yaşamaya alışmak zorundayız. Toplumsal ve bireysel tedbirlerimizi en titiz düzeyde almalıyız. Sonra hayatı normalleştirip, hayatımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Biz de buna göre yaşamımızı  devam ettireceğiz. Hayatı tamamen durdurmakla bir yere varılmaz. Emin olun bu sinsi virüs kendisinden çok korkanlara daha çok bulaşır. Korku her zaman toplumu ve kişiyi zayıflatır.
 
Maçların başlaması çok çok önemlidir. Çünkü insanlarımızın bu süreçte morale ihtiyacı var, ben maçların başlamasını çok önemsiyorum ve verilen kararı çok yerinde buluyorum.
 
BEDİRHAN AKYOL - NAME HABER
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.