Bedirhan AKYOL
Bedirhan AKYOL
Başarılı Spor, Siyaset ve İş Adamı Bedirhan Akyol yazılarıyla NAME HABER'de...
1 Mayıs 2020 Cuma / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

BEDİRHAN AKYOL KİMDİR ?

Bedirhan Akyol’un hayatı başarılı spor yöneticiliği ile geçti.

1969 Yılında Diyarbakır’a bağlı Kayapınar mezrası Zerve köyünde dünyaya gelen Bedirhan Akyol, ilkokulu Kayapınar’da okudu. Ali Emri Ortaokulu ve lisesinde orta eğitimini tamamlayan Bedirhan Akyol, 1986 yılında Tarımspor kulübüne başkan oldu.

1993 Yılından sonra hem futbol hayatı oldu hem de kulüp başkanlığı yaptı. O dönemin en genç Kulüp Başkanlığı ünvanını aldı.

1996 Yılında Çukurova Üniversitesi Tarım Makineleri bölümünde okuyan Bedirhan Akyol, 1997 yılında Tarımspor kulübünü Kayapınar Belediyesi’ne hibe etti.

Aynı zamanda futbolun yanı sıra Diyarbakır’da büyük projelere imza atarak müteahhitlik yaptı.

1998 Yılında Beşyüzevlerspor Kulübü’nün başkanlığını ve Çaykur Bölge Müdürlüğü Sendika Başkanlığı’nı yapan Bedirhan Akyol, AK Parti’de Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Mali İşler Başkanlığı görevini yürüttü. Aynı zamanda Doğu Güneydoğu Kalkınma Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olan Bedirhan Akyol, 2009 yılında AK Parti Kayapınar Belediye Başkan aday adayı olarak seçimlere katıldı. Bedirhan Akyol, 2010 yılında Beşyüzevlerspor Kulubü ismini değiştirerek, Yeni Diyarbakırspor Kulübü yaptı.

AK Parti Diyarbakır İl Başkan Yardımcılığı (Mali İşler Başkanı) olarak 3 yıl başarıyla görevini sürdürdü.

30 Yıl boyunca spor camiasında büyük başarılara imza atan Bedirhan Akyol, Avrupada ve Dünyada birincilik elde eden sporcuları yetiştirerek Türk Sporunda büyük başıralar elde ettiği Bedirhan Akyol, Yeni Diyarbakır Spor Kulübünün ismini Diyerbekir Spor Kulübü olarak değiştirip kurucu başkanlığını yapmasının ardından 3 yıl üst üste bölgesel ligde şampiyonluk elde ettikten sonra kulübü 3. lige çıkarıp başkanlıktan istifa etti.

Ardından Diyarbakır halkının yoğun isteği üzerine Bedirhan Akyol, Diyarbakır Sanayi Sporu alıp ismini değiştirerek Diyarbakırspor1968 Kulübü ismiyle tarihi başarılara imza attı.

Dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın takdirlerini kazandı.

Başkan Bedirhan Akyol, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Diyarbakırspor1968 Kulübünün fahri başkanlığını takdim etti.

Bedirhan Akyol, Diyarbakır camiası içerisinde ülkede en ön sırada yer alan ender şahsiyetlerden olup Diyarbakır'lıların medarı iftiharı olmuştur. Bedirhan Akyol, Diyarbakır’da spor yapmak isteyip ekonomik yetersizliklerden dolayı yapamayan gençlere her yıl spor malzemesi yardımında bulunuyor.

Türkiye'nin önemli isimlerinden Bedirhan Akyol, Diyarbakırspor1968 Kulüp Başkanlığı görevini başarılarla sürdürmeye devam ediyor.

BEDİRHAN AKYOL - NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Salih AKYOL 2 Mayıs 2020
Değerli bir iş adamı ve spora ömrünü veren, maddi ve manevi tüm desteklerini esirgemeyen değerli abim Bedirhan Akyol a yaptığı çalışmalardan dolayı özellikle bir teşekkür borçluyum. Kendisine teşekkür ediyorum