clubfamilia2021
Av.Şengül KARSLI
Av.Şengül KARSLI
Geleceğin Türkiye’sinin inşası
23 Eylül 2021 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Ölümden ve kaostan kaçmak zorunda kalanların oluşturduğu göçmenler sadece Türkiye için değil tüm dünyanın gündemindeki en önemli meselelerinden biri. Bu konuda dezenformasyon sağanağı altında türlü baskılara rağmen Türkiye olarak temel politikamız, sivil ölümlerin ve istikrarsızlığın daha da artmasının önüne geçmek olmuştur.
 
Asya ile Avrupa arasında köprü olan Anadolu, tarih boyunca “sığınanların” ve “göçenlerin” durak noktası olmuştur. Mevcut refah seviyesini sömürgeci geçmişine borçlu olan Avrupa ülkeleri, bu göçmenler için varılacak son kapı olarak görülmektedir.
 
Milli duyguları istismar etmek yerine gerçeklerle konuşmak
 
Maalesef tüm dünyada göçmenlerin birçok problemin kaynağı olduğuna ilişkin popülist söylemlerin adeta zirve yaptığı bir dönemdeyiz.
 
Girişi engellenen ve yakalanan yüz binlerce göçmene rağmen, birkaç grubun görüntülerinin medyaya servis edilmesiyle oluşturulmaya çalışılan algının arkasında, mülteci karşıtlığını körükleme ve iç huzursuzluğu artırma maksadı yatmaktadır.
 
Suriyeli göçmenler için “Suriyelileri geri göndereceğiz” kolaycılığından çıkıp, insani ve rasyonel çözümleri bir arada tutan söylemlere kulak vermek gerekiyor.
 
Göç hareketlerini bir sorun olarak değil, fırsat olarak görmeliyiz. Geleceğin Türkiye’sinin inşasına katkıda bulunacakları çözümleri hep birlikte oluşturmalıyız.
 
Suriyeli göçmenler meselesini toplumsal bir gerginliğe dönüştürmek bazı çevrelere popülerlik kazandırıyor gibi görünse de toplumsal tahribatın kontrol edilemez noktalara taşınmasına seyirci kalmamalıyız.
 
Bununla birlikte Afganistan da dahil olmak üzere gönül coğrafyamızdaki meselelere yakından ilgilenmek durumundayız. Bu bölgelerde yaşanan süreçleri takip etmek, duyurmak ve pozisyon olmak zorundayız. Dünyadaki egemen güçlerin, bizi biz yapan değerleri yok ederek kendi politik dil ve duruşları ile bizi kuşatmasına izin veremeyiz. Aksi halde Afganistan’ı Taliban üzerinden konuşuyor olur ve tüm dünyayı Batının siyasi mühendisliğine teslim etmiş oluruz. Ama biz biliyoruz ki dünya BEŞTEN BÜYÜKTÜR.
 
Her noktada daha insancıl, daha rasyonel ve Türkiye’nin milli çıkarlarına daha uygun ve tutarlı bir politika tüm kesimlerin katkısı ile güçlenir. Bunun yerine durumu siyasi malzeme olarak kullanmak tehlikeli bir sarmal başlatır.
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.