hilmisol
hilmisag
hilmiust
Av.Fatma Benli YALÇIN
Av.Fatma Benli YALÇIN
Anne, askerler çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi?
11 Temmuz 2017 Salı / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
22. yılında Srebrenitsa
Anne, askerler çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi?
           
            11 Temmuz 1995 tarihinde Avrupa'nın göbeğinde yaşanan Bosna Savaşı'nda Srebnitsa'da müslüman Boşnaklara yapılan soykırım, insanlık tarihinin en büyük utançlarından biridir.
 
22 yıl önce bu gün Hollandalı Komutan Thom Karremans, Srebrenitsa’yı 25 bin Boşnak ile beraber Sırplara teslim etmişti.
 
Srebrenitsa Katliamında 12-77 yaş arası 8.372 erkek sivil Boşnak topluca katledilmiş, kadınlar ise tecavüz ve kötü muameleye maruz kalmıştı. 
 
Şehit edilen 8372 kişinin cesetleri parçalanıp iskeletleri çıkarttırılmış ve bu cesetler krematoryumda yakıldıktan sonra Lahey Mezarlığı'na gömülmüştü. 
 
Daha sonra cesetler gömüldükleri yerden kepçelerle parçalanarak çıkartılıp, kimlikleri tespit edilememesi için sayıları 64 olarak tahmin edilen toplu mezarlara gömmüşlerdir. Srebrenitsa Katliamında hayatını kaybeden 1.372 kişinin izi dahi bulunamamıştır. 
 
Yarın 71 aile DNA ile tespit edilen yakınlarını gömecek ve 22 sene sonra bir mezara sahip olacaklar.
 
            4 yaşındaki bir çocuğun dudaklarından dökülen "Anne, askerler çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi?"sorusu, Srebrenitsa’da yaşanılan acıları özetler niteliktedir. 
 
               Srebrenitsa hepimizin acısıdır, çünkü o gün masum Boşanlar değil, insanlığın vicdanı öldürülmüştür.
 
                  Bugün Avrupa Konseyinin yaşananları soykırım olarak nitelendirmesi ya da Hollanda Mahkemesinin lütfen olsa kendilerinin kusurlu olduğunu kabul etmesi bu gerçeği değiştirmeyecektir. 
 
Bütün Dünya, Avrupa’nın göbeğinde yaşanan vahşete  sessiz kalarak, insanlığını Srebrenitsa’daki toplu mezarlara gömmüştür. 
 
           Onu oradan çıkartacak tek güç, başka mazlumların canlarının yanmasının engellenmesi için artık somut adımlar atılmasıdır.

 

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Yazarın Diğer Yazıları