hilmisol
hilmisag
hilmiust
Av.Fatma Benli YALÇIN
Av.Fatma Benli YALÇIN
LYS birincimiz Fulya Akkaya’nın hepimize hatırlattığı gerçek
10 Ağustos 2017 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

“ENGELLİ OLMAK HAYATI YAŞAMAYA ENGEL DEĞİLDİR”

LYS’de 5 Puan türünde birinci olan Fulya Akkaya engelli olmanın, hayatı yaşamaya engel  olmadığını bütün Türkiye’ye bir kez daha ispat etti. Bu gerçeği tekrar hatırlamamıza vesile olduğu için kendisine ve ailesine teşekkür ediyoruz. Sonuçta engeller yaşamda karşılaşılan zorluklardır. Onları kaldırmak ve hayatı daha yaşanabilir kılmak hepimizin elindedir.

Fulya Akkaya gibi pek çok başarı örneği, engellerin aslında bedenimizde değil zihnimizde olduğunu, zihnimizdeki engelleri kaldırdığımızda çok daha güzel bir ülke inşa edeceğimizi göstermektedir.

Bu konuda hepimize düşen gören kendimizin de birer engelli adayı olduğunu unutmayarak, engelli vatandaşlarımızın hayatın her alanında yer almalarını sağlamak ve toplumsal hayata katılımları için hizmet üretmektir. Bunun için yardımlar yapmanın, engelli merkezleri oluşturmanın ötesinde, bizimle yan yana okumaları, çalışmaları için imkan sağlamak ve bunu sağlayacak her fırsatta farkındalık oluşturmak önceliğimiz olmalıdır.

Fulya kızımızın başarısında ailesinin, bir kadın olarak da anne Berlin Akkaya’nın payını da unutmamak gerekir. Fulya Akkaya hepimize başarı için engellerin mazeret olamayacağını gösterirken, ailesi de desteklendiğinde engelli bireylerin, gençlerin neler başarabileceğini bizlere gösterdi.

Ülkemizdeki engellilik oranının yaklaşık yüzde 12 olduğu görülmektedir. Bir başka deyişle, Türkiye’de ortalama her 8 kişiden birisi engellidir. Bu engelliler ya biz ya birimizin eşi, annesi, babası ya da çok sevdiği çocuğudur. Bu açıdan baktığımızda, hepimizin engelli adayı olduğumuz bilinci ile engelli vatandaşların haklarına ve onların hayatlarını kolaylaştıracak tedbirlere öncelik verilmesi hususunun önemi görülecektir.

“Yaradılanı sev Yaradandan ötürü” ana düsturuyla AK Parti iktidarı döneminde, 2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu, engelli vatandaşlarımıza sağladığı ayrıcalıklarla bu alanda çığır açan niteliktedir. Bu Kanunla engellilere eğitim hizmeti, bakım hizmeti, istihdam, ayrımcılığın önlenmesi gibi pek çok konuda gerekli olan hakları teslim edilmiştir. Engellilerin sosyal hizmetlere erişimine mani olan bürokratik engellerin kaldırılması, engelli vatandaşlarımıza evde bakım ve sağlık hizmetlerinin sunulması ve engellilerin eğitimde fırsat eşitliğine kavuşturulması gibi hizmetler bu yöndeki çalışmalardan yalnızca bir kısmını oluşturmaktadır. Ayrıca 2010 yılı Anayasa değişikliği ile de engellilere pozitif ayrımcılık yapılması anayasal güvenceye kavuşturulmuştur.

Ülkemizde engelli vatandaşlarımıza tanınan bazı haklar pek çok Avrupa ülkesine örnek olabilecek düzeydedir. Kanunlarda yapılan düzenlemelerin uygulamaya daha çok yansıması,  pratikte engellilerimizin hayatını kolaylaştıracak yeni adımlar atılması gerekliliği hususunda farkındalık oluşturmuştur. Bu durumun kalplerdeki engellerin kaldırılması ile mümkün olacağı da görülmektedir. Bu hususla ilgili en iyi örnek: Peygamberimizin görme engelli sahabe Ümmü Mektum’u kendi yerine 13 defa vekil bırakması ve “evinde otur” demek yerine çok uzak olan evi ile cami arasında gidip gelerek camiye gelmesini sağlamasıdır.

 “İnsana insan olduğu için hürmet edilmesi gerekmektedir.” Bu dustur geçmişten geleceğe bizim tarihimizde mevcuttur. Sadece fark etmemiz gerekmektedir. Örneğin işitme engelliler için işaret dilinin 16. yüzyılda İtalyan doktor Jerome Cardan tarafından bulunduğu ifade edilmektedir. Halbuki Evliya Çelebi’nin notlarında 1500-1700 yılları arasında Osmanlı sarayında sağırlar topluluğu bulunduğu ifade edilmektedir. Ayrıca “Kastamonu Sultanı Süleyman Beğ” başlığı ile verilen İbni Battuta’nın 1304-1369 tarihli eserinde kulağı ağır işittiği için “sağır” tabir edilen Türkmen ahi şeyhinin sohbet verdiği öğrencileri ile işaret dili ile anlaştığı yazmaktadır. Yani Türkmen ahi şeyhinin kulağının ağır duyması onun öğrencilerine bilgisini aktarmasını engellememiştir.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.