Ahmet AYDIN
Ahmet AYDIN
Anneler Günü ve popüler yozlaşma
10 Mayıs 2015 Pazar / ahmetaydin@namehaber.com - Tüm Yazılar

Popüler kültür bağlamında kurgulanmış tüm etkinlikler; ister kutlu doğum haftası, ister anneler günü, ister babalar günü, isterse de sevgililer günü olsun gerçek amacını asla aşmamalıdır.

   Bu tür etkinlikler bu özel günleri gerçek bağlamından kopartarak hayatın akışını ve gerçek erdemini perdeliyor. Gözlerimize bir perde ve sürme çekip, bize ait olan değerleri yozlaştırıyor. Lime lime edilen bu kutsal değerler popüler kültür haline getirilip sıradan ve basit, aynı zamanda hakikatini kaybetmiş anlamsız bir metaya dönüştürülüyor. Bu da kapital dünyanın bir kurgusu olarak tüketim kalıplarını özendirmekten ve bize ait olan değerleri yozlaştırmaktan başka bir şey değildir.

   Anneler, babalar yılda bir kere anılacak varlıklar değildir. Onlar elleri öpülesi, kendilerine öf bile diyemeyeceğimiz kutsal emanetlerimizdir.

   Hatırlatmak istediğim popüler kültür yerine kendi değer sistemimizi gerçek bağlamından koparmadan, tüketim ve popüler kültürün esiri yapmadan, gerçek faziletli olanı yine kendimizden bilmektir.  Saf, içten, kültürel değerlerimizden ve daha gerçek ifadeyle İslamiyet’ten nasibini almalarını sağlamaktır. Aslolan kendi kültür mirasımızı kendi kültürel kodlarımıza işlemektir. Ben sadece bir hatırlatma da bulunmak istedim.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.