Ahmet AYDIN
Ahmet AYDIN
Enerjinin gücü ve Güç hakimiyeti
13 Nisan 2015 Pazartesi / ahmetaydin@namehaber.com - Tüm Yazılar
Enerji ; Herhangi bir hareketi aksiyonu yapan, ya da yapmaya hazır olan kabiliyete enerji denir. Kısaca iş yapma yeteneği olarak da tanımlayabiliriz.
 
Geçen hafta bir gün kesilen elektrik kesintisi, bir günde hayatımızın alt üst olması ve yine bir günde milyar TL'lik zararın ortaya çıkışı, bir defa ülkemiz 4 mevsimi bir arada yaşayan, güneşin sıcaklığının olanca hissedildiği muhteşem bir ülke. 
 
Biraz daha açacaksak, güneşi bol, rüzgarı bol bir ülke olmamıza rağmen yeterli miktarda rüzgar türbinimiz YOK, güneş panellerimiz YOK güneş görmeyen Almanya'da bile Türkiye'den daha fazla güneş paneli olduğunu biliyoruz. 
 
Meramım şudur, AK Parti iktidarı ilk iki dönem inşaat sektörünü ekonominin lokomotifi yaparak hem piyasayı hem ekonomiyi canlı tuttu. İyi bir şeydi, ancak bu dönem AK Parti'nin yeni burjuvazisi ve yeni patronlarıyla, emek yoğun sektörü bırakıp devlet desteğiyle rüzgar türbinleri, güneş enerji sistemleri, bilgisayar yazılım sistemleri ve teknoloji. Buna otomotiv ve sanayi sektörü de dahildir, acilen başlanılmalıdır. 
 
İnşaat sektöründen ve onu da ihmal etmeyerek, teknoloji yoğun, yani emek yoğun'dan, katma değer yoğun sisteme geçmemiz gerekir. Çünkü Dubai modeli belki Türkiye bir miktar geliştirir, ancak 70 milyonu besleyemez ve ülkemizi devler ligine sokamaz. 
 
Şayet 3.dönemde 2.faza yani enerji ve de teknoloji yoğun sektörlere geçilemezse tarihi fırsat kaçırılmış fırsat maliyeti idrak edilmemiş olur.
 
 Vatandaş ve bu ülkeye ve davaya gönül veren birisi olarak ivedilikle ve de kesinlikle hiç zaman kaybetmeden ülkenin enerji ve teknolojik ihtiyacını da bilerek bu konuda yeniden yapılanmaya ihtiyaç vardır.
 
Siyasi elitleri ve hükmedenleri, bürokrasiyi bu konuda inisiyatif ve daha fazla rol almaya çağırıyorum. Daha fazla enerji, daha fazla istihdam, daha güvenli ve kalkınmasını güçlendirmiş 2023 vizyonuna vasıl bir Türkiye perspektifinin hızlıca kalkınma ve refah ajandasını bu konjonktüre göre ayarlamalı süratlen yol almalıdır, henüz fırsat elimizdeyken.....
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.