Ahmet AYDIN
Ahmet AYDIN
Dünya sahnesi, Ahiret sınavı, Ramazan-ı Şerifi uğurlarken
11 Haziran 2019 Salı / ahmetaydin@namehaber.com - Tüm Yazılar
Ramazanı Şerif, 30 gün gibi kısa bir zaman dilimiydi, sayılı günlerdi, hasretle bekleyip, ahlâk ve maneviyatla uğurladık, şöyle ki; günde onaltı saat aç kalarak, nefs-i dizginlemenin nemenem zor bir şey olduğunu, zabt-u rapt altına alarak, sabrederek tecrübe ettik. 
 
İftar sofralarımızı garip gurebaya açarak, hayattan bağımsız başka hayatlarında hayatımızda VAR kabul ederek, paylaşımcı ruhu âdeta yeniden keşfettik. 
 
Özellikle, Ramazan'da kalp kırmamaya ve kul hakkı yememeye, dedikodu, iftira ve gıybetten azamî derecede sakınıp, yapmamaya özen gösterdik, zekat ve fıtır sadakaları verip, zengin yoksul ayrımını sosyal dengeye oturtmaya çalıştık, Ülkemizde zekat Ramazan'da veriliyor, kendim sene boyunca vermeyi daha doğru buluyorum....
 
Genel veriler ışığında Ramazan-ı Şerif'te suç oranları düşüyormuş. 
 
Gasp, şiddet, kadına şiddet, çocuğa şiddet, hayvana şiddet, cinayet gibi suç unsurları azalıyormuş. 
 
Ramazan'da şeytanlar bağlanır diye kayıt düşer, Hadis-i Şerif'ler, yâni insanımız, Ramazan-ı Şerif diye, Mûbarek aya hürmeten de olsa daha az suç işleme eğiliminde bulunurlar.
 
Demek oluyor ki; bir aylık kısa sürede insanlar, nefislerini kötü duygulardan soyutlayıp, mümince güzelleşebiliyorlar. Ki bu bir aylık süreçtir. Bize verilen bir ömürdür. Yine de kısadır; yapmamız gereken dünya sahnesinde, Ramazan ayı boyunca edindiğimiz, sabır, şefkat merhamet, kula saygı insan haklarına, evrensel evrensel ilâhî değerlere saygıyı, ahiret sınavında olduğumuz için bir ömür boyu sürdürmemiz, nasıl ki Ramazan'da bir takım ilâhî yüklemeler, sorumluluklar yüklenmişse, başta Namaz olmak üzere, Oruç gibi, Kur'an tilaveti ve teravih kılma şuuru, Zekât, İnfak, sosyal yardımlar gibi, bunların manevî mükafatı hem Bayram ve hemde Ahiret yurdunda verilmesidir.
 
İşte bu sınavdır ve sınavda tabirimi mazur görün, ya bütünlemeye kalma, ya sınıfta kalma veyahut sınavı geçiş, başarı söz konusudur. Buna Kuran-i tabirle, kabir yolculuğu, Berzah, Cennet, Ceh Kul hakkı yiyen, onun bunun malına çöken, ırz ve namus düşmanı, insan müsveddeleri sanmayın ki çok rahatlar, hem vicdan azabı dediğimiz ilâhi adaleti, vicdansız duygularında yaşarlar, kimseye belli etmeden, içleri kahve kavurur ve hemde Allah ( cc ) onlara yaptıkları kötülüklerin karşılığını misliyle verir. Çoluğu, çocuğu perişan ve fakr-ü zaruret içersinde yaşarlar, cezası ertelenen veya onaylanmayanlar ise bir hikmete binaen aleyh ahiret yurduna ertelenir. Orada hesap gününde sevap günah terazisinde amel defteri tartılır, hesaplanır. Boynuzsuz keçi, boynuzlu keçiden hakkını alır ve ilâhi adalet yerini bulur.
 
Dünya bir sahnedir, figuran, oyuncular bizleriz. Senaryoyu yazan gerçek senarist Yüce Allah, Yaşamı ve kaderi yaratan Allah, biz kullarına seçim hürriyeti, seçme hürriyeti vermiştir. Amentünün altı esasından biridir, hayır ve şerrin Allah'tan olduğuna iman.
 
Ya şerri Tağuti hükümleri seçerek, küfür, kâfir ve münafık veyahut hayrı seçerek görece iyi fâcir, fasık müslim, daha iyi ve ileri boyutu hakikî müslüman, ehlî muvahhid, ehl-i kıble ve kâmil bir mümin oluruz....
 
Heyhat...!!! Hayat kısa seçimlerden ibaret. Yaşam bir seçim. İyiyide, kötüyüde seçmek bizim ellerimizde.
 
Biz biz olalım siz, siz olun, aman ha! Zor ve meşakkatlide olsa, nefse ağırda gelse, şeytani ve süflî arzuya uygunda gelse, şeytani ve nefs-i olanı değil, Rahmanî ve Abid boyut,kul boyutunu, insan-ı kâmil olanı seçin. Hem dünyanızı hem ahiretinizi kazanın.
 
Ramazan'ın güzelliklerini ve mânevî iklimini bir ömür boyu, ömrünüzde yaşatın. Bu saikle, dünya
sahnesinde, ahiret sınavını kazanmanın, huzur ve mutluluğunu ve kıvancını yaşayın......
 
Allah'a emanet olunuz, Agâh kalınız....Efendim...!!!
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.