Ahmet AYDIN
Ahmet AYDIN
Kriz değil, sebeplerine bakmak lâzım !
8 Ekim 2018 Pazartesi / ahmetaydin@namehaber.com - Tüm Yazılar
1) İhracat; ithalata dayalı ihracaat, ürettiğimiz mamül ve yarı mamül hammadde kaynakları ithal girdi, cari
açığa sebebiyet veriyor. Bu yüzden cari açık artıyor.
 
2) Enflasyon; paranın satın alma gücü, ürünleriniz yerli ve milli değil, % 70 ithal girdi, hammadde mamül ve yarı mamülden oluşuyor, bu da döviz açığı meydana getiriyor. Ya bunu sıcak girdiyle, borsa, devlet tahvilleri v.b. gibi yatırım enstürümanları veyahut doğrudan yatırımla karşılarsınız, geriye raci on yıllık refah budur. Paranız yabancı para karşısında eridiği için, paranın alım gücü kuvvet kaybetmiş, momentumu yok olmuş.
 
3) Beton ekonomisi yerine, üretim ekonomisi, acil eylem planı, kapitali, yani cash parayı üretime değil betona gömdük, icad edip, fikri ve sınaî haklar, patent alıp üretmedik, bu da bizi borçlanmaya ve faiz batağına
gömdü.
 
4) Üretim, sanayi ve kalkınmayı kendiniz gerçekleştirseydiniz paranızın değeri ve satın alma gücünüz olacaktı. Yani dolar artsa bile sizin yerli paranız daha az değer kaybedecekti, dolarizasyon bu kadar etkilemeyecekti.
 
5) Soru kriz neyin nesi? Para ve kapital gücü olana kriz yok diyebiliriz lâkin ve fakat vatandaş Rıza'nın, satın alma gücü azaldı ve hayat pahalılığı % 30 ve de %40'lara varan bir artış gösterdi.
 
6) Meşhur bir sözdür; İnsanlar acı çekerek öğrenirmiş derler. İnşallah, bu tüneldeki son karanlık aşamadır.
 
Türk ekonomi tarihî her on yılda bir krize uğrar, maaalesef.
 
Daha proaktif, öngörülebilir bir ekonomik model ivedilikle oluşturmalı, ekonomik yapısal reformlar hayata geçirilmelidir.
 
7) Kobiler - Orta ölçekli işletmelerin finans açığı kamu bankaları yoluyla acil desteklemeli, vergi yükü istihdamdaki vergi payı azaltılmalı ve paranın yerinde kullanılıp kullanılmadığı gözetilmeli. Sanayici ve esnaf da bunu suistimal edip, kata, yata başka yerlere kapitali harcamamalıdır.
 
8) Atıl ve boş, tarım arazilerine devlet el koymalı, nasıl yani diyebilirsiniz. Ben de aynı sorguyu yapardım, nede olsa; ya kamulaştırılmalı veyahut başka üretici çiftçiye icara verimelidir ki ekim yapılsın, ekilip biçilmeyen alan kalmasın.
 
Tarım ve hayvancılık daha fazla teşvik görmeli, yerli ve millî ürün, tohum desteklenmelidir. Deniz taşımacılığına sunulan fırsat, toprak ve tarım üretimine daha fazla sağlanmalıdır.
 
9) Milli Savunma Sanayi, yerli ve milli silahlar, Milgem, Atak helikopteri, İHA, SİHA, güdümlü füze, roketatar, kirpi, yerli savaş uçağı, söylemeden geçemiyeceğim olmazsa olmazlardandır.
 
Bu alandaki gelişmeleri takdirle karşılıyor ve de alkışlıyorum.
 
Savunma ve enerji sektörü birlkte ele alınarak AR - GE ile desteklenerek, devam etmeli, daha da ilerlemeli, çağa ve asra, Türk'ün gücünü göstermeliyiz.
 
10) Kriz, Çince'de fırsat anlamına gelir, bizim için kriz olan başkası için fırsattır. Yerli ve Millî varlıkları, şirketlerimizi, ucuz ve yok pahasına satışa sunmak, Milli değerlerin fiyatının altında, sermayenin el değişimi yerine, değişimin kendisi, takas islemi değişimi yerine, değişimin kendisi, takas işlemi harac mezat, satıştan uzak, yerli ve milli sermaye olmalıdır.
 
Tabiki de dış dünyaya, kendimizi tamamen kapatamayız.
 
Yeryüzü, coğrafya, herkese açık olduğu gibi, Uluslararası ticarete de açıktır.
 
Yol; Akıllı ve millî olmalı. Özelliştirme yapılacaksa ki; yapılıyor, Yerli ve millî unsurlar, teşvik edilmeli, şartları ve müeyyideleri ağır olmalıdır.
 
Sihirli sözcük; Siz plan yapmazsanız, başkaları sizin adınıza plan yapar. 
 
Sağlıcakla ve de esen kalınız.
 
 
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.