Ahmet AYDIN
Ahmet AYDIN
Mübarek Ramazan-ı Şerif'i uğurlarken
18 Haziran 2018 Pazartesi / ahmetaydin@namehaber.com - Tüm Yazılar
Sayılı günler; Ramazan bir ömür gibi kısa, göz açıp kapayıncaya kadar, sanki ömürdeki bekleme salonu gibi, kimileri bu GÜZEL zamana kavuştu, kimi de kavuşamadan ebedî âleme irtihal etti.
 
Bir çoğumuz garip gurebaya yardım etti. Bosna'dan, Gazze'ye, Arakan'dan, Miyanmar'a, Afrika sahra altlarına kadar yardım konvoyu gönderdi. Ramazan-ı Şerif'te oruçlarımızı nefis terbiyesi yaparak sadece aç kalma koşuluyla değil, takvâmızla, kendimizi Mü'min kardeşimizin yerine koyarak, açlığın ne demek olduğunu iliklerimize kadar hissederek, Allah'ın bize verdiği maneviyat sayesinde, gönlü ve midesi tok, ötekini anlayarak, açlığın ne menem bir şey olduğunu anlayarak, Mü'min kardeşlerimize gönül sofralarımızı açtık. Mukabele ve teravihle Ramazan-ı süsledik.
 
Ramazanın en önemli özelliği, Kur'an'ın bu ayda dünya semasına indirilmesidir. Celal-i Bari'nin ifadesiyle; (O sayılı günler) insanlar için hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak, Kur'an'ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır..
 
Öyle ise içinizden kim bu aya ulaşırsa, onu oruçla geçirsin kimde hasta veya yolcu olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Bu da sayıyı tamamlamanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık Allah'ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.. (Bakara 185)
 
Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere Ramazan sadece salt aç kalma değildir, aynı zamanda kişilik gelişimi ve manevî iletişimdir. Yani, ahlak, erdem ve faziletlerin kümülatif toplamıdır.
 
Biraz daha açacak olursak, güzel söz, tatlı dil, gıybetten, dedikodudan, asılsız ve mesnetsiz iftiradan dilimizi koruyup, çünkü bu dünyada vebali olup, ahirette büyük manevî cezaya düçar olmak demektir. Ayrıca, Müslüman kişi erkeğiyle, kadınıyla, hüsn-i zan sahibi olup Mü'min kardeşlerinin, hayâ ve kusurlarını araştırma, faş etme diye bir görev tanımı yoktur.
 
Müslüman müslümanın derdiyle klavye mücahitliğini bırakarak, hem hal olmalı, dertli, kederli, muhtaç insanları arayıp bulmalı ve Müslüman Müslüman'ın derdiyle gerçekten dertlenmelidir....İşte biz buna İslam kardeşliği
diyoruz...Ensar ve Muhacirin kardeşliği gibi.
 
İslamiyet özünde kul olmak birincil bilinç, ikinci ve önemli bilinç ise insanlara faydalı olma bilincidir. Bu
manada manevî hastalıklarımızı çözecek ve insanlığa kurtuluş olma yolunda örneklik teşkil edeceğiz ve de
medeniyetin fazıl taşlarını böylece kalıpçı ustası gibi tek tek, sağlam biçimde yerine koyacağız.
 
İşte bunun alameti farikası, sağlam bir iman ve amel-i salih ve eylem bütünlüğüdür.
 
Müslüman kişi özüyle, sözüyle, bir ve bütün olmalı.
 
Sevgili Peygamber ( S.A.V ) gibi El-Emin sıfatını taşıyarak, dürüst ve güvenilir olmalıdır ki, Hz.Peygamber Mekke'den, Medine'ye hicreti esnasında kendisine müşriklerin verdiği emanetleri, Hz.Ali'ye Kerramallahü vechehu teslim ederek, ne kadar güvenilir bir insan olduğunu, küfrün baskısına ve zulmüne inat, örnekliğiyle, güvenilir insan olma zulmüne inat, örnekliğiyle, güvenilir insan olma performansıyla, alem şûmül bir insan nüvesi oluşunu biz ümmete örneklik olarak sunmuştur.
 
Sıdk, doğruluk, ahde vefa, emanete hıyanet etmeme, devlet ve millet adına faydalı olanı yapma düsturu, Müslüman bireyin temel ve toplumsal vazifesidir.
 
Yalan, hilekârlık, kamu malında israf ve de yolsuzluk hiç bir Mü'minin şiarı olamaz ve olmamalıdır da. Ve bunun ehven-i şer anlamında meşruiyeti de yoktur. "Minareyi çalan kılıfını uydurur" sözü, bizleri bağlayan doğru bir örnek olamaz..
 
İlke ve ahlâk düsturumuz olup, bu ahval ve şerait içersinde hayatımızı idame edip, hitama erdirmeyi Cenab-ı Mevlâ bizlere muvaffak kılsın...Âmin....
 
Bir Ayet Meali'yle yazımızı sonlanlandırıyoruz..
 
"Kulllarım beni senden sorarlarsa (bilsinler ki) gerçekten ben (onlara) çok yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O halde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler. (Bakara Suresi 186.Ayet)
 
Sağlıcakla kalın, bayramlar gerçek bayramımız olsun....
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.