Ahmet AYDIN
Ahmet AYDIN
Ramazan Medeniyeti (Hakkullah, Hukukullah, Hukukulubbad)
29 Mayıs 2017 Pazartesi / ahmetaydin@namehaber.com - Tüm Yazılar
Bakara suresi Ayet 185. (O sayılı günler) insanlar için bir hidayet rehberi, doğru yolun ve hak ile batılı birbirinden ayırmanın apaçık delilleri olarak kuran'ın kendisinde indirildiği Ramazan ayıdır.
 
Öyleyse içinizden kim bu aya ulaşırsa onu oruçla geçirsin. Kimde hasta veya yolcu olursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutsun. Allah size kolaylık diler, zorluk dilemez. Buda sayıyı tamamlanız ve hidayete ulaştırmasına karşılık, Allah'ı yüceltmeniz ve şükretmeniz içindir.
 
Hoş geldin! Ya şehri Ramazan! Ümmetin ayı.
 
Allah c.c.bu ayda nefsi terbiyemizi doruk noktaya çıkarmamızı bizden talep eder. Taki; İmsak vaktinden, iftar vaktine kadar bedenimizi aç bırakarak, ancak daha fazlasını Kur'an ve zikirle yaparak, hakkullah, Allah'ın hakkını, hem de Cenab-ı Mevla'ya şükrümüzü, bir ay, sıkıştırılmış manevi programla yerine getirmiş oluruz.
 
Ramazan Medeniyeti ayrıca iftar sofrası (Maidetürrahman) iftar sofraları kurarak, oruçlu kardeşimizi iftar ettirerek, hukukulubbad, kulların hakkı, yani sosyal yardımlaşma, infak ve insani etkileşimle tamamlayarak, gariban insanlarla aynı sofrayı paylaşarak, su ve hurma dahi olsa, Ramazan-ı Şerif'in yüceliğini, ruhumuza kattığı yücelmeyi, aşk, şevk, zevk ve Ramazan çoşkusunu ve birlikte ümmet olma şuurunu beraberce yaşarız.
 
Yine kulların hakkındandır; Gıybet, dedikodu, hased, iftira, çamur atmak gibi insanların en kolayca yaptığı şeylerdendir ki, ilaveten kötü söz söyleme, kalp kırma, tatsız insanı üzücü davranışlar, oruçlu olduğumuz vakitte topluca terk etmemiz gereken hasletlerdendir.
 
Ebu Hureyre (R.A.)'den rivayet edildiğine göre; Rasülullah (S.A.V.) şöyle buyuruyor:
 
"Aziz ve Celil olan Allah" insanın oruç dışında her ameli kendisi içindir, oruç benim içindir, mükafatını da ben vereceğim, buyurmuştur. Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin. Şayet biri kendisine "söver" veya "çatarsa" ben oruçluyum, desin. Muhammedin canı kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir. Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır. Birisi iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır."
 
Gördüğümüz üzere; Ramazan Medeniyeti, onun manevi ruh iklimi ve atmosferi biz müminleri hem maddeten, hem manen büyük ikramlar ve sevaplara müsahhar kılmakta, Ramazanı yaşayan kullar sevinç ve neşeye gark olmaktadırlar.
 
Ramazanın bu hoşgörü iklimini sene boyu yaşatmamız, insanlığı, erdemi, zekat, sadaka, yardımlaşma, Allah'a kul olmanın buudu, yani yegane oluşu ve kulluk boyutu, Allah'ın ayetlerini anlama şuuru, mukabele usulüyle Cibril (A.S.)'la Hz.Rasulün birlikte yaptığı Kur'an tilaveti, Allahü Zülcelalin Kur'an satırlarını okurken yaşayan, bazen hüzünlü, bazen sevinçli, bazen çoşkuyla, maneviyat koridorunda yükselerek, der, Hz.Aişe kendisine sorulan cevaba müteallik, onun ahlakı için, yaşayan Kur'an olduğunu bildirir, Hz Peygamberin....
 
İşte böylece, Ramazan ikliminin manevi atmosferini iliklerimize kadar yaşayarak, İslam nimetine, Allah'ın bize verdiği, insanlık erdemine ne kadar şükür ve dahi teşekkür etsek azdır.
 
Bu GÜZEL duygularla, Cenab-ı Mevla, bizleri bayrama ve hakiki bayramlara ulaştırsın. Ramazan-ı Şerifte ki yüce duyguları; ahlakı, erdemi, üstün insani vasıfları, tüm sene boyunca yerine getirmeye çalışmalıyız.
 
Müslüman kesimler, birbirlerine zulmetmeyi, haksızlık ve hak gaspı yapmayı, ahde vefasızlığı, yalan terki bırakıp, emaneti emin ellere verip, ihanet etmezse, gelecek yüzyıl ve yeni yüzyıl Müslüman dünyanın olacaktır.
 
Bu münasebetle, hoşça kalın, dostça kalın. .....
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.