Ahmet AYDIN
Ahmet AYDIN
Sevginin Yolu
21 Şubat 2017 Salı / ahmetaydin@namehaber.com - Tüm Yazılar
Sevginin yolu samimiyettir.
 
İhlas ve samimiyet, kin ve adavetin tersine kişiyi, aileyi, toplumu nihai kertede devleti kuşatması gereken önemli bir itici güçtür.
 
İnsanlar ilişkilerinde, işlerinde hep samimiyet ararlar.
 
Kişiyi ve de topluluğu üç-beş sefer aldatabilirsiniz, ancak bu atlatma, yanıltma metodudur.
 
Bu sihirli metodu her sihirbaz dener. Şu kadar ki hokuspokus bitince hokkabazlık sona erer, hakikat izhar eder. Yani ilanihaye çarpıtma ve yanıltma yapamazsınız. Bundan dolayıdır ki Yüce Yaratıcı yalan, hile ve aldatmayı şiddetle zemmetmistir. Çünkü sonu yoktur.
 
Yangına çağıran çoban misali, gerçek yangın çıktığında siz inandıracak taraftar bulamayabilirsiniz kendinize. O yüzdendir ki "aldatan bizden değildir" buyuruyor Hz. Rasul A.S.
 
İnsan olmamızın onur ve şerefi aldatmamak ve asla beyaz da olsa yalana başvurmamaktır.
 
Yalan kişiyi kötülüğe, kötülük ise cehennemi boylatır. Yalan mekanizması iman ateşini söndürür, ar perdesini kaldırır, bütün eylemlerinizi mübah, yasal gördürür ve bundan sonrası cehennem çukuruna batmaya başlarsınız.
 
Battıkça daha aşağılara saplanırsınız. Bunun günümüzdeki örneği psikolojik harp ve kara propagandadır. Taraflı medya da buna dahildir. Az bir yalandan bir şey çıkmaz diyemeyiz, insanları ve toplumu delalete sürüklemenin vebali ağır olur. İşte ihlas, samimiyet, dürüstlük ve ahde vefa değer yargılarımızdır. Bizleri eşrefi mahlukat yapıp, hayvandan daha aşağısına inmeme prensibini bize aşılayan ilahi aşı gibidir.
 
Hz.Allah konuya Araf suresi 38'de zihinlere dikkati calib bir uyarıyla uyarır.
 
Allah onlara; "Sizden önce geçmiş, cin ve insan topluluklarıyla beraber cehennem ateşine girin! der." Cehenneme giren her ümmet kendi kardeşine lanet eder. Nihayet hepsi oraya toplandığında sonrakiler, öncekiler hakkında derler ki, "Rabbimiz, işte şunlar bizi doğru yoldan saptırdı. Onlara cehennem atesinden kat kat azap ver. " Allah (c.c.) der ki: "Her biriniz için kat kat azap vardır, fakat siz bilmezsiniz."
 
Seçtiğimiz metod doğru değilse nereye vardığımızın bir önemi yoktur.
 
Hayat başlı başına bir seçimdir. Hayır ve şer doğruyu bulmak ilahi nefha ve vicdani ruhla olur. Kalbi ve vicdanı kararan insanlar yolda tökezler, ilahi ifadeyle karanlık dehlizinde sapıtırlar.
 
İşte bu asrın şahitleri olan bizler, rengimizi, tonumuzu ve vurgumuzu, hak, hakikat ve gerçekten yana yapmalıyız.
 
Yalan, dolan, hilekarlık, çıkmaz yoldur.
 
Doğruluk, dürüstlük, gerçek, bizlerin yani ümmete halef olanların hem omuzunda bir yük ve hem de kaldırmamız gereken vicdani bir zorunluluktur.
 
Akıl, ruh ve vicdanımız; Hak'ta, Hakikat'te bizleri buluşturup, gerçeği pratiğe dökerek, Rahmanın izdüşümlerini yansıtmayı bizlere muvaffak kılsın.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.