hilmisol
hilmisag
hilmiust
Ahmet AYDIN
Ahmet AYDIN
1 Kasım neler söylüyor?
9 Kasım 2015 Pazartesi / ahmetaydin@namehaber.com - Tüm Yazılar

7 Haziran seçimlerinde iktidara ders veren halk yeni % 40.6'lık oranı % 49.5'e taşıyarak iktidara AK Parti'ye bu sefer tam kredi tam not verdi.

Bunun anlamı şu, halk şunu demek istedi; Sosyal refahımı senin elinle gerçekleştirmek istiyorum. İstikrar ve ikbalimi ancak senin elinle kıymetlendirmek istiyorum.

2 Yıl öncesine gidelim; Gezi olayları, 17/25 Aralık süreci ve Kobani sokak eylemleri, ayrıyeten siyasetin kutuplaştırıcı dili halkı ve gündemi bayağı canından bezdirdi. Bu şekliyle 7 Haziran seçimlerini olağan üstü bir havada geçirdik. Halk faturayı, cezayı güç zehirlenmesine ve vatandaşa tepeden yaklaşımcı duruşanegatif puan verdi, sarı kart gösterdi. Ancak Kırmızı kart gösterip sahanın dışına atmadı.

5 Aylık süreçte AK Parti kurmayları ve heyeti gerekli dersleri layıkıyla çıkartıp tepeden inmeci, buyurgan, adil olmayan duruşlar yerine, tabanı dikkate alan, vatandaşın isteklerine daha bir kulak kabartan, muhalefetin de baz etkisiyle yeni doktrinini oluşturdu. Daha fazla demokrasi, daha fazla toplumsal refah. Halk bu söylemi satın aldı ve 2011 seçimleri gibi % 50'ye yakın bir oyla iktidarını perçinleştirdi.

2023 Vizyonu önemli bir vizyon, dünya devletleri içerisinde ilk 10'a girmek, kişi başı milli gelir 25.000 USD vs. vs. ancak bu süreci hak etmek öyle kolay değil; Kapsamlı bir çalışma ve hummalı bie metadoloji gerekiyor.

İlk evvel; yeni anayasayı muhalefetin de katılımıyla şu köhnemiş 12 Eylül anayasasından bu aziz halkı kurtarmamız gerekiyor. Çünkü 7'den 70'e sanatçısından edebiyatçısına, aydınından siyasetçisine kadar hatta şikayet ettiğimiz Kenan Evren bile değiştirin demişti yani.

İnsan hakları evrensel beyannamesi, hukukun üstünlüğü ilkelerini içine alan, ifade hürriyeti seçim yasası, partiler yasası, şiddeti övmeyen ve desteklemeyen terörü teşvik etmeyen ve desteklemeyen tüm fikirlere artık 21.yüzyıl vatandaşı ve avrupa standartları ölçeğinde hak ettiğimizi düşünüyorum.

Düşünce ve İfade hürriyeti yukarıda saydığımız kısıtlar dışında tam serbest olmalı.

Ekonomik ve İktisadi reformlarhızlı ve ivedilile hayata geçirilmelidir. Sanayicinin ve sanayinin önü daha fazla açılmalı tüketim ekonomisinden üretim ekonomisine geçilmelidir.

Orta gelir tuzağından ülkenin gençlerini kurtarıp, gençlerin önü istihdamla açılmalıdır. Partinin ta en başındaki söylem harfiyyen uygulanmalıdır. Neydi o hatırlarsak eğer, Yoksulluk, Yolsuzluk ve Yasaklarla mücadele, sayın Davutoğlu'nun da dediği gibi, hırsızlık yapanın kolunu kopartırım anlayışı karşılığını bulmalı ve yanlış yapanın yanlışı yanına kar kalmamalı. Ülkemizin bir kuruşuna, alın terine dokunan yanmalıdır. Kamu rantı dağıtılırken, adil, şeffaf, katılımcı, hesap verilebilir bir yönetim anlayışı sergilenmeli, en ufak bir israfa mahal verilmemelidir.

İnsan onuru  ve saygı, ehliyet ve liyakat, adalet ve hürriyet ekmekten ve sudan daha değerli ve lüzumludur. Şahsiyetini, onurunu, adalet duygusunu yitiren toplumların yarını olamaz, bugünü yok hükmünde olduğu gibi.

1 Kasım seçimleri, halkımız, demokrasimiz, devletimiz, soydaşlarımız, akraba topluluklarımız ve mazlum halklar için bir rehber ve biz yurttaşlar için aydınlatıcı bir fanus, devlet büyüklerimiz için de bir dinamizm oluşturması dileğiyle, yarınlarımızın bugünümüzden daha iyi olması temennisiyle.

Merhum Mehmet Akif'ten bir beyit aktararak sözü noktalıyorum:

Atiyi karanlık görerek azmi bırakmak

Eminim dünyada en alçak bir ölüm varsa budur ancak

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.