clubfamilia2021sol
clubfamilia2021sag
clubfamilia2021
24.Dönem Milletvekili Faik TUNAY
24.Dönem Milletvekili Faik TUNAY
Kavgalara, çekişmelere son! Tek kurtuluş üretim ve teknoloji
30 Eylül 2016 Cuma / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Yıl 1583 Osmanlı tarihindeki dönüm noktalarından belki de bir tanesi ama nedense fazla konuşulmaz ve tartışılmaz! Şeyhülislam Kadızade Efendi padişaha şöyle bir rapor sunmuştu:

‘’Tophane’deki rasathanede olanlar bir İslam ülkesi için kabul edilemez, rasathanenin başındaki Taküyyiddin kulunuz meleklerin bacaklarını gözetliyor’’Padişahın onayı ile Kılıç Ali Paşa’ya topa tutturulan rasathane yani gökyüzü gözlem evi ile birlikte Osmanlı’da pozitif bilimlerle ilgili çalışmaların köküne kibrit çakılıyordu. Tophane’deki rasathanenin Batı Avrupa’daki çağdaşı hala dünyanın en büyük gözlem evlerinden biridir, düşünün Osmanlı ile aynı anda yapılan gözlemevi hala ayakta ama Osmanlı’daki daha 1583 yılında günah diye yıkılmış. Bundan sonra Osmanlı sürekli bilimi, teknolojiyi ıskaladı akılı boş verdi ve adım adım çöküşe gitti.

Yahudilik ve Hıristiyanlık sadece iman; İslam ise iman artı AKIL üzerine otururken, Müslümanlar aklı kullanmayı bıraktı, Batı aklı kullanarak bilim ve teknolojide ilerlemeler kaydetti, yeni buluşlar yaptı, yaptıkça ilerledi ve zenginleşti İslam âlemi ile sürekli geri kaldı ve maalesef bugün bile hala geride. Bilim sadece akademik bir çalışma değildi, yeni silahların ve servete/sermayeye giden yolların ortaya konması bir araçtı işte Batı bilimin sihirli gücünü keşfetmişti. Bugün bile bizim de arasında olduğumuz İslam âlemine bakın, ARGE’ YE ayrılan bütçelere bakın, yeni buluşlara bakın, teknolojik ilerlemeye bakın yerlerde sürünüyoruz son yıllarda ufak kıpırdanmalar var ama Batı ile kıyaslandığı zaman hala çok düşük seviyelerde maalesef. Gutenberg’den önce bütün Avrupa’da30.000 kitap vardı,1500 yılına gelindiğinde ise matbaanın bulunması ve yaygınlaşması ile kitap sayısı 9.000.000 olmuştu, okuyarak, araştırarak, yeni şeyler keşfederek Batı ilerlerken Osmanlı ve İslam âlemi maalesef cehalet ile yaşıyordu. Oxford Ekonomi Tarihi Ansiklopedisi 1870’den sonra İngiltere ve Amerika’daki gelir artışının %90’ını,salt sermaye birikimine değil, teknolojik yeniliklere bağlıdır demiştir ve yeni buluşlar demek ve bunların sonucunda da daha fazla para, daha fazla zenginlik demek, hepsi aslında birbirine bağlı olan şeylerdir. Elbette bilim tekdüze değildir, dalgalar halinde gelir, çığır açan bir keşif genellikle bir dizi ikinci keşiflere sebep olur ki bunlarda bir yenilik ve ilerlemeyi tetikler, muazzam miktarda zenginlik oluştuğundan bilimin bu dalgaları ekonomiye direkt olarak yansır.

1945 yılında Almanya ve Japonya’ya bakalım. Sadece bir kuşaklık zaman dilimi içinde dünya ekonomisinin en büyüklerinden olmayı başardılar. Çin tıpkı Osmanlı gibi Asya’nın hasta adamı olarak Batılıların alay ettiği bir ülkeydi ama 500 yıllık ekonomik inişi her sene %8-%10’luk ortalama ekonomik büyümeyle tersine çevirdi. Almanya, Japonya ve Çin… Bu üç milleti diğerlerinden ayıran şey, her birinin ülke olarak bir toplumsal mutabakat içinde olması, gereksiz siyasi çekişmelerin olmaması, çalışkan olmalarının yanında eğitime, özellikle mühendislik/teknisyenlik alanlarına yönelik topyekûn seferberlikle ülkelerini ve insanlarını bir tutmaya, ekonomik kalkınmaya önem vermeleridir.

Ülkemiz artık şapkayı önüne almalı ve ivedi olarak üretime yönelmelidir, AVM, İnşaat, yol gerekli hizmetler olabilir ama bizi 21.yüzyılda şaha kaldıracak, zenginleştirecek yatırımlar değildir, yapmamız gereken:

Eğitim sisteminde büyük reform

Yaratıcılık

Sanatsal Yetenek

Yenilikçilik

Bilim müfredatının yenilenmesi, gibi konularda hızlı adımlar atılmalıdır, genç nüfusumuz, coğrafi konumumuz, asil ve çalışkan milletimiz avantajlarımızdır eğer yukarda sayılan konularda iyileştirmeler olursa TÜRKİYE on yıl içerisinde çok ciddi büyüme sağlayıp, çok daha güçlü olabilir. Yoksa her adım başı bir AVM’nin yapıldığı, üretimin zayıf kaldığı ve sadece tüketimin artarak devam ettiği bir toplum oluruz. 15 Temmuz sonrası oluşan siyasi hava sürmelidir bu uzlaşma ve karşılıklı hoşgörü gereksiz, boş kavgaları bitirebilir kavgalar olmazsa, uzlaşma olursa düzgün, üretimi hedefleyen, ARGE ve teknolojiye çok daha fazla önem veren hükümet programları ile ülkemiz çok daha fazla güçlenebilir.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.