22. ve 26.Dönem Milletvekili Prof.Dr.Mustafa ILICALI
22. ve 26.Dönem Milletvekili Prof.Dr.Mustafa ILICALI
Servis araçları kalksın mı?
10 Kasım 2014 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
Name Haber'in değerli okuyucularıyla bugüne kadar elde ettiğim başta uzmanlık konularım olmak üzere birikim ve tecrübelerimi paylaşmaktan kıvanç duyacağım.
 
İlk yazı olarak da geçen hafta başbakanımız Sn. Prof.Dr. Ahmet DAVUTOĞLU tarafından açıklanan Ekonomi paketinde yer alan toplu ulaşımla ilgili hususlara yer vereceğim. Paketin açıklanmasından sonra konuyla ilgili maddelere açıklık getirmek üzere yoğun bir medya talebi aldım. Çok sayıda ulusal tv kanalında ve yazılı basında bu açıklamalarıma yer verildi. Bunlardan birtanesi sevis araçlarının kalkacağına yönelik maddeydi. Bu konuyu duyan vatandaşlarımız bayağı tedirgin oldu. Sanki yarın tüm servis araçlarının kalkacağı izlenimine kapıldılar. Bu tedirginlik daha da artınca başbakan yardımcımız Sn.Ali BABACAN okul servislerinin kalkmayacağına yönelik açıklama yaptı. 
 
Bende konuyu İstanbul’un bugün yaşadığı  ulaşım-trafik  problemlerinin çözülmesi yönünde değerlendirdim. Konunun uygulamaya geçmesi için idari-yasal ve teknik düzenlemelere ihtiyaç olduğunu bunu yapmadan servis  araçlarının kalkmasının mümkün olmadığını ifade ettim. İstanbul’da 50000 (elli bin) ‘in üzerinde servis aracı olduğunu bunların yolcu almak için nerdeyse yarısının boğaz köprülerinden boş geçtiğini, şimdi bile deniz ulaşımıyla entegre edilebileceğini, 24 saat içinde 4 saat çalışıp,  20 saat yattıklarını, yolcuları geri götürmek için gündüz saatlerinde birçok yerde park ettikleri bir şeridi kapatmalarından dolayı, trafik güvenlik ve düzenini bozduklarını açıkladım. Ayrıca İstanbul’da bu kadar araçla bir günde 2,4 milyon yolcu taşıdıkları yolcuya karşı yoldaki trafik sıkışıklığına olumsuz etki yaptıklarını söyledim. Metrobüsle 300-400 araçla günde 900 bine yakın yolcu taşındığını hatırlattım. 
 
Yapılacak çalışmalarla bu araç filosundan çok daha verimli faydalanılacağını, ne içerisinde yolculuk yapanların nede sektör temsilci ve çalışanlarının mağdur edilmeyeceğini izah ettim. İstanbul’da  toplu ulaşımın çok başlı olduğunu, içerisinde otobüs, minibüs, halk otobüsü,taksi, deniz, metro,tramvay gibi sistemlerin olduğunu şu anki raylı sistemimizin son yıllarda yapılan yoğun çalışmalara rağmen henüz yeterli düzeyde olmadığını, işte tüm  bu olumsuzlukların ortadan kaldırılıp, bir bütün içinde İstanbul’a güvenli, verimli, konforlu, hızlı bir toplu ulaşım sistemi kazandırmak için, yasal düzenlemelerle çok başlılığın ortadan kaldırılması, raylı sistem çalışmalarının hızlandırılmasının mümkün olacağını ve bu yönetim biçimine uygun tüm ulaşımın taraflarının içinde olacağı teknik düzenlemelerle aynen gelişmiş yabancı şehirlerin konumuna gelebileceğimiz yönünde önerilerimi ortaya koydum. 
 
İşte değerli okuyucularıma son günlerde ülke gündeminde bayağı yer tutan ve ilgi çeken bir şekilde çoğumuzu ilgilendiren servis araçlarına ilişkin olan açık konularımı sizinle de paylaşmak istedim. Daha sonraki farklı konudaki yazımda buluşmak üzere sağlık, huzur, başarı içinde bir hafta dilerim.
 
Saygılarımla,
Prof.Dr.Mustafa ILICALI
Bahçeşehir Üniversitesi
Ulaştırma Mühendisliği Bölümü Kurucu Başkanı
İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.
       
Yavuz Selim 10 Kasım 2014
Mustafa bey ulaşım gibi çok önemli, toplumsal hayatla entegre bir alandaki bilgi paylaşımlarınızı; Name Haber gibi objektif, dürüst ve güvenilir bir haber sitesinde yazmanız çok doğru bir tercih. Bu köşe ulaşım sorunlarının çözüm ve düzenlenmesi için çok aktif kullanılmalı... Erzurumlu bir hemşerimiz Mustafa Ilıcalı Bey'e ve Name Haber okurlarına hayırlı uğurlu olsun diyorum...