clubfamilia2021sol
clubfamilia2021sag
clubfamilia2021
22. ve 26.Dönem Milletvekili Prof.Dr.Mustafa ILICALI
22. ve 26.Dönem Milletvekili Prof.Dr.Mustafa ILICALI
Salgın sonrası dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmayacak... - 2
27 Nisan 2020 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar
21 Nisan tarihinde yayımlanan “Salgın sonrası dünyada hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” başlıklı yazımda belirttiğim bazı hususlara bugünkü yazımda açıklık getirmeye çalışacağım.
 
Küresel ısınmanın dünyamızı her geçen yıl daha fazla etkilediği, kuraklık, sel baskınları, kasırgalar gibi doğa olayları ile varlığını daha fazla hissettirdiği, can kayıplarının arttığı, yaşamsal alanların etkilendiği bir dönemde 2020 yılına başka sorun ile başladı insanlık alemi. 2020 yılı tüm gezegeni etkileyen bir virüs salgın ile başladı. Yeni başlayan yıl ve yaşanan COVID-19 salgını sonrasında, hükümetlerin, şirketlerin ve toplulukların değişen refleksleri, yaşam biçimimizle birlikte yerel, bölgesel ve küresel ulaşım sistemlerimizi de etkiledi. 
 
Dünyayı her geçen gün daha küçük hale getiren küresel ulaşım ağı, insanların ve eşyaların daha kolay hareket etmesini sağladığı gibi Covid-19 salgının da küresel ölçekte yayılmasına ve bir Pandemi oluşmasına zemin hazırladı. Başlangıç aşamasında toplu ulaşım sistemleri aracılığı ile yerel ulaşım sistemlerini etkisi altına alan yayılım, zaman içerisinde şehirleri etkisi altına almış daha sonra ise uluslararası hava yolu taşımacılığı ile ülkeleri etkisi altına almıştır. Bunun sonucu olarak ülkeler, küresel yayılımı en aza indirmek için seyahat kısıtlamaları ortaya koymuşlardır.
 
Öncelikle sefer sayılarının azaltılması ile başlayan süreç, küresel ölçekte çalışan havayollarından tutunda, ulusal bazda çalışan demiryolu ve otobüs işletmelerinin, yerel toplu ulaşım sistemlerinin tamamında kapanmalara kadar varan bir sonuç ile karşı karşıya bıraktı bizleri. Ülkeler bazında ortaya konulan kısıtlamaların tamamı “eğriyi düzleştirme” çabasıdır. İnsanları etkisi altına alan Covid-19 salgınının yayılım hızının zamana yayılması sonucu oluşan düz bir eğri oluşturma çabası. Ancak bu şekilde sağlık sektörünün çökmeden hizmet verebilmesi mümkün olabilecektir. Ancak yaşanan bu sürecin, ulaşım sistemini yeniden hayal etmek ve daha esnek, daha verimli ve kesintisiz bir yapıya doğru taşımak için bizlere belki de hayat boyu nadiren karşılaşabileceğimiz bir fırsatı sunduğunu da unutmamız gerekir.
 
22. ve 26. Dönem Erzurum Milletvekili Prof.Dr.MUSTAFA ILICALI - NAME HABER
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.