22. ve 26.Dönem Milletvekili Prof.Dr.Mustafa ILICALI
22. ve 26.Dönem Milletvekili Prof.Dr.Mustafa ILICALI
Trafik Kazaları ve AUS
31 Ağustos 2017 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bugün siz değerli okuyucularıma trafik kazaları ve bu noktada Akıllı Ulaşım Sistemleri üzerine paylaşımlarda bulunacağım.

Birçok kez değindiğimiz gibi ulaştırmanın, teknik ekonomik sosyal ve çevresel birçok süreçle karşılıklı ilişkisi olmakta, ülkemiz gibi stratejik bir coğrafyada bulunan toplumlar ve sistemlerde ise bu süreç daha komplike bir hale gelmektedir. Dolayısıyla bu komplike sürecin; avantaj ve dezavantaj anlamında geniş bir aralığı olmakta, bu da gönüllü katılımı ve buna dayalı planlı bir sistematiğin ülkemiz için önemini ortaya koymaktadır. Ekonomik ve sosyal yaşamın ayrılmaz bir parçası olan ulaştırma hizmet sektörü, insanlığın varoluşu ile başlayan ve asla sonu gelmeyecek olan bir ihtiyaçtır. İnsanların toplum halinde yaşamaya başlamasıyla yeni birtakım ihtiyaçlar kendini hissettirmiş, gelişme süreci içinde ortaya çıkan her türlü mal ve hizmetlerin talep edilen noktalara aktarılması için çözüm yolları ve ulaşım imkânları aranmıştır. Bilim ve teknolojinin ilerlemesi; toplumların gelişmesi; ekonomik gereksinimlerin, insanların alışkanlıklarının ve kültürel birikimlerinin değişmesi; politik olaylar ve uluslararası etkileşimler ulaştırmayı yönlendiren ve geliştiren çerçeveyi oluşturmuştur. 

Ulaştırma sektörü, karayolları, demiryolları, havayolları, denizyolları ve bilgi ve iletişim altyapısı ile ülke ekonomisinin en temel unsurlarından biridir. Ekonomik ve sosyal girdileriyle toplumu sürekli etkileyen bir yapıya sahip olan ulaştırma sektörü, üretim sürecinin önemli bir parçasını oluşturması ve önemli yatırımların ekonomide yarattığı etkileri açısından, ülkelerin ekonomik yapıları içinde ağırlıklı bir yere sahiptir. Ekonomisi büyüyen ve zenginleşen dünyada ön plana çıkan güvenli, dakik, daha kısa sürede ve daha konforlu ulaşım istekleri, son yıllarda ulaştırma sektörünün önemini ve gelişiminin giderek artmasına neden olmuştur. 

Gerek şehiriçi gerekse şehirlerarası yolcu ve yük taşımacılığında karayoluna ağırlık veren politikalar sonucu, bu ulaşım modunun en olumsuz yönü olarak ortaya çıkan trafik kazaları da ülkemizin en önemli çözüm bekleyen sorunları arasındadır. 2009 yılı kaza verilerine göre ülkemizde 1 milyon 34 bin 435 kaza meydana gelmiş, bu kazalarda 4300 kişi hayatını kaybetmiş, 200 bin 405 kişi de yaralanmıştır. Bu sayılara kaldırıldıkları hastanelerde hayatlarını kaybeden kişiler eklendiğinde ölü sayısı daha da artmaktadır. Trafik kaza sayıları sadece şehirlerarası yollarda değil, şehiriçi yollarımızda da oldukça yüksektir. 2010 yılı istatistiklerine göre İstanbul’da toplam 45 bin 658 kaza meydana gelmiş, bu kazalarda 233 kişi hayatını kaybetmiş, 16 bin 960 kişi yaralanmıştır.

Hepinize sağlıklı huzurlu mutlu ve başarılı günler dilerim.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.