22. ve 26.Dönem Milletvekili Prof.Dr.Mustafa ILICALI
22. ve 26.Dönem Milletvekili Prof.Dr.Mustafa ILICALI
Ulaştırma ve Yenilik
24 Ağustos 2017 Perşembe / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bugün siz değerli okuyucularıma yenileşme eğilimleri ile ilgili paylaşımlarda bulunacağım.

Türkiye’de ulaştırma sektörünün ciddi bir gelişim sürecinde olduğu hepimizin malumudur. Ulaştırma sektörü, Türkiye’nin gelişen ekonomisinin, genç nüfusunun ve AB başta olmak üzere uluslararası ve bölgesel entegrasyon artışının ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır. Bununla beraber; ülkemizde, özellikle İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerde oluşan ve on yıllardır sürgit devam eden kentiçi ulaşım problemleri de -kısmi iyileşmelere rağmen- halen devam eden bir problemdir.

Toplu ulaşımın yaygınlaştırılmasının; İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerdeki en önemli aracı, doğru güzergahlarda cesur kararlarla devreye sokulacak olan ‘metro’ hatlarıdır. Bu; İstanbul’da Metrobüs adını alan BRT sistemlerinin; kapsamlı bir şekilde ele alınması, minibüs ve otobüs hatlarının-araçlarının-teknik kapasitesinin sürekli geliştirilmesi ve ıslahı, şehiriçi ve komşu şehirlerarası deniz ulaşım hatlarının doğru talep yönlendirmeleri ile birlikte alternatiflendirilmesi ve modal payın yükseltilmesi gibi konu başlıklarıyla ifade edilebilir.

Modal dağılımdaki payı sağlıklı bir çerçeveye oturtulmuş olacak olan karayolu ulaşım modunun standardizasyonu ise; bölünmüş yolların arttırılması, geometrik standartlarının istenen düzeye getirilmesi ve bunu takiben ‘Akıllı Ulaşım Sistemleri’nin devreye sokularak ‘akıllı otoyollar, akıllı kavşaklar’ vb. kavramsallaştırmaların ortaya çıkarılmasını içermektedir. Daha önce de rakamlarla geniş bir şekilde ortaya koyduğumuz bu süreç; Sayın Başbakanımız ve dönemin Hükümetimi ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın politikalarında, geniş ölçüde realize edilegelmiştir. Bu bağlamda Sayın Bakan, kendisi de birlikte katılmış olduğumuz birçok sempozyum, çalıştay vb. programlarda genel olarak hep “Bölünmüş yolları inşa ettik, şimdi sıra bu yolları akıllandırmakta” diyerek bu süreci ifade etmiştir. 

Kentiçi ulaşımda trafik güvenliğinin sağlanması; ‘Intermodal Entegrasyon’dan eğitime, toplu taşımada verimliliğin arttırılmasından AUS’nin aktif bir şekilde kullanımına kadar geniş bir alanı ihtiva eder. Bu itibarla; İstanbul’umuz, ilk AUS uygulamalarına uzunca bir süredir ev sahipliği yapmakta olup ilk etapta birkaç kavşakta başlayan bu ‘gözetim ve denetim’ uygulamaları bugün itibariyle, İstanbul’un kentiçi ulaşımdaki her noktasında uygulanır olmuştur.

Ülkemizde taşımacılığın büyük oranlarda karayolu ile yapılması, yollarımızın bu taşıma yoğunluğunu kaldıracak fiziki büyüklük ve altyapıya sahip olmaması trafik kazalarının artmasına neden olmaktadır. Son yıllarda kentlerarası taşımacılıkta hızlı bir şekilde bölünmüş yolların yapılıyor olması, hem kentiçi ve hem de kentlerarası ulaşımda AUS uygulamalarına geçiş çabaları, kentiçi ulaşımda raylı sistemlere (metro, hafif raylı sistemler, Marmaray, Egeray) kentlerarası ulaşımda ise yüksek hızlı demiryollarına (YHD) ve havayollarına kayda değer yatırımların yapılıyor olmasıyla trafik kazalarının ve kaza kayıplarının azalacağı öngörülmektedir. 

Hepinize sağlıklı huzurlu mutlu ve başarılı günler dilerim.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.