22. ve 26.Dönem Milletvekili Prof.Dr.Mustafa ILICALI
22. ve 26.Dönem Milletvekili Prof.Dr.Mustafa ILICALI
Çevresel açıdan Demiryolları-7
26 Temmuz 2017 Çarşamba / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Bugün siz değerli okuyucularıma demiryolları ve çevre ile ilgili paylaşımlarda bulunmaya devam ediyorum.

Demiryollarının, adli tıp tarafından intihar olarak hükmedilmiş ölümleri FRA’ya bildirilmesi önerilmemektedir. Bunlardan ‘belgelenen intiharlar’ olarak bahsedilecektir. Adli tıpçılar ve yerel tıbbi muayeneciler, yıllık Ulusal Ölüm İstatistikleri Raporu’nda yer almak üzere, Hastalık Kontrol ve Koruma Federal Merkezi’ne (CDC) intiharları rapor etmektedir. Bununla beraber; ölümler Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) ‘Uluslararası İstatistiksel Hastalık ve İlgili Problemlerin Sınıflandırılmasına göre kategorize edilmekte ve demiryolu geçişlerindeki intiharlar bir dizi farklı yolla sınıflandırılmaktadır. Ayrıca, yıllık kaza sayısının kesin olarak oluşturulması da zordur. Genel profesyonel düşünce, demiryolu ana hatlarındaki izinsiz geçişlerde belgelenen intiharların sayısının yılda en az 100 olduğu yönündedir, fakat bu rakam muhtemelen daha yüksek ya da çok daha yüksek de olabilir. Bu; izinsiz geçişlerde meydana gelen ölümlerle ilgili FRA raporunda belirtilen 500 rakamının yaklaşık olarak en az yüzde 20 daha fazla olabileceği anlamına gelmektedir. Belgelenmiş intiharlar söz konusu olduğunda, Avrupa ve Japonya’daki durum ABD’den daha kötüdür. Britanya’da demiryolu ana hatlarında belgelenmiş intiharların sayısı, adli tıp tarafından ‘intihar’ olarak kaydedilmemiş olan diğer izinsiz geçiş kaynaklı ölümlere eşittir. Buna bağlı olarak, Britanya’daki belgelenmiş intiharları yüzde 2,6’sı demiryolu ana hatlarında gerçekleşirken, ABD’deki kayıtlı yıllık 100 kaza verisine göre bu oran yüzde 0,3’tür. Farklı ülkelerdeki tecrübelere bakıldığında, Avrupa ve Japonya’da demiryolu hattı yoğunluğu ve trenlerin sıklığı daha fazla iken ABD’de de ateşli silahlara erişim daha kolaydır (ABD’deki intiharların yüzde 54’ü ateşli silahlarla gerçekleşmektedir). 

İzinsiz geçiş yapanların genel karakteristikleri ile ölümcül ve ölümcül olmayan kalıcı hasara yol açan kazalara maruz kalan izin geçiş yapanlar altküme karakteristikleri arasında bir ayrım yapılması gerekmektedir. İzinsiz geçiş yapanların toplam sayısı, ölümcül kazaların toplam sayısından daha geniş çaplı yönlendirici sonuçlar vermektedir. ABD’nin ulusal düzeyde en büyük ikinci demiryolu şirketi olan BNSF, 2003 yılında güvenlik çalışanlarının 23 bin 200 izinsiz geçiş yapan kişiyi yakaladığını kaydetmişlerdir. Ayrıca; izinsiz geçiş olaylarının büyük çoğunluğunun BNSF’nin işletimi dışındaki güzergâhlardaki 33 bin mile varan demiryolu hatlarında gerçekleştiğini de belirtmek gerekmektedir. 


Genel izinsiz geçiş problem hakkında bilgi, kameraların yolun sağ tarafına kurulumu durumunda sağlanabilmektedir. Ayrıca, bazı demiryolları bir karayolu demiryolu hemzemin geçidinde gerçekleşecek çarpışma durumunda hukuki süreçte ilk delilleri teşkil etmesi amacıyla lokomotiflerinin önüne kamera kurulumlarına başlamıştır. 

Bir diğer CDC çalışması ise Georgia’da 1990-1996 yılları arasında meydana gelen 132 ölüm ve 156 yaralanmayı analiz etmiştir. Sonuç olarak yakın zamanda FRA’ya hazırlanan bir danışmanlık raporu, 2002-2004 yılları arasında ulusal çapta 935 ölümlü vakayı analiz etmiştir. Aynı zamanda adli tıpçılarca oluşturulmuş kısıtlı bir literatür çalışmasından da bahsedilebilir. Çalışmaların sonuçları benzerdir.

Hepinize sağlıklı huzurlu mutlu ve başarılı günler dilerim.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.