22. ve 26.Dönem Milletvekili Prof.Dr.Mustafa ILICALI
22. ve 26.Dönem Milletvekili Prof.Dr.Mustafa ILICALI
Ülkemizde yüksek hızlı demiryolları
2 Ocak 2017 Pazartesi / namehaber@hotmail.com - Tüm Yazılar

Öncelikle 1 Ocak 2017 Pazar günü gece saatlerinde İstanbul Ortaköy’de gerçekleşen menfur terör saldırısını kınıyorum, katledilen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Bugün siz değerli okuyucularımla yüksek hızlı demiryollarının (YHD) ülkemizdeki mevcut durumu ve gelişme eğilimleri ile ilgili paylaşımlarda bulunacağım. Bu bağlamda Osmanlı çağından günümüze Anadolu demiryollarının gelişimi ile ilgili aktarımlar yapacağım. Akabinde de ülkemizde yürütülen yüksek hızlı demiryolu inşaatlarının bölgesel ve uluslar arası düzeydeki entegrasyonu üzerine değerlendirmeler yapacağım.

Bilindiği üzere ilk olarak kısaca; Türkiye’nin yüksek hızlı demiryolu hat inşa sürecinde kat ettiği mesafe ve belirlediği projeksiyonu hatırlayacak olursak, Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Demiryolu (YHD) hattının birkaç yıl önce işletime alınması ile başlayan sürecin hızlanarak devam ettiğini görürüz. Takibinde kısa sürede tamamlanarak işletime alınan Ankara-Konya YHD hattı, bu güzergahtaki türel dağılımda en büyük payı almış olup üst düzey kullanıcı memnuniyetine ulaşmıştır. 

Bu süreçte; birkaç yıldır inşası devam eden Ankara-İstanbul YHD hattının Eskişehir-İstanbul YHD etabı geçtiğimiz yıl inşası tamamlanarak hizmete açılmıştır. Bununla beraber; Eskişehir-Konya YHD hattı bağlantısı kısa sürede tamamlanmış, Osmaneli-Bilecik-Bursa (Yenişehir)-Bandırma YHD hattının inşasında önemli bir yol kat edilmiştir. Halkalı (İstanbul)-Edirne (Bulgaristan Sınır Kapısı) YHD hattı çalışmalarına başlanmış olup Ankara-İzmir YHD hattının Afyon etabına geçilmiştir.

Yine; Ankara-Yerköy (Yozgat)-Sivas-Erzincan-Erzurum-Kars YHD hattının çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir. Bu hattın Ankara-Sivas etabında 250 km/saat, Sivas-Kars etabında ise 200 km/saat işletim hızı öngörülmektedir. Yine bu hattın Erzincan-Erzurum etabı Gümüşhane-Tirebolu (Giresun) üzerinden Trabzon’a bağlanacak olup, öngörülen hız yine 200 km/saat’tir. Bunun yanı sıra; 2017 yılına kadar Gaziantep ve Şanlıurfa’ ya YHD hattının ulaştırılması öngörülmekte olup Gaziantep’e bağlantı Çukurova ve/veya Malatya üzerinden sağlanacaktır. Bir başka hat ise; Çukurova (Adana-Mersin) Havaalanına bağlanacak olan YHD hattı olup, bu bağlantının Konya üzerinden Karaman-Çukurova havaalanı olarak bağlanması öngörülmektedir. Bu hattın çalışmaları başlamış olup Konya’dan yüksek hızlı demiryolu hattının Antalya’ya uzatılması da düşünülmektedir. Bir diğer hat ise; Ankara-Sivas-Kars YHD hattının Sivas-Çetinkaya (Malatya) üzerinden Diyarbakır’a bağlanmasıdır. Yine Siirt-Nusaybin (Mardin) arasındaki demiryolu hattını modernizasyon çalışmaları devam etmekte olup bu hatta 200 km/saat işletim hızı ve Musul-Erbil bağlantısı öngörülmektedir. 

Osmanlı döneminde Anadolu, Rumeli (Bulgaristan-Romanya), Bilad-ı Şam (Suriye, Ürdün, Lübnan, Filistin), Musul-Bağdat-Basra (Irak) ve Hicaz’a (Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri) yayılan demiryolu hatlarının iki ana aksını, Hicaz demiryolu (İstanbul-Medine) ve İstanbul-Bağdat-Basra demiryolu hatları oluşturmuş olup her iki hat ta Anadolu’yu kuzey-güney ekseninde geçmektedir. Bu hatlardan Hicaz demiryolu; hac vazifesi için yapılmış olup Bağdat-Basra demiryolu hattı ise ticari ve siyasi nedenlerle yapılmıştır. Günümüzde; Hicaz demiryolunun modernizasyonu ile İstanbul’dan Medine’ye YHD hattı gündemde olup bu hat için politik, ekonomik, sosyal imkanlar çerçevesinde mevcutta hem tarihi Hicaz demiryolu ve hem de İstanbul-Bağdat-Basra demiryolu hattı alternatif altlık oluşturabilir. 

Ülkemizdeki demiryolu hat çalışmaları ve bölgesel süreç (Ankara-Konya YHD hattının Çukurova ve Gaziantep-Şanlıurfa’ya ulaştırılması, Siirt-Mardin-Musul demiryolu hat çalışmaları, Suudi Arabistan’ın YHD hatları ve metro hatlarına yaptığı yatırımlar, Ürdün’ün politik ve ekonomik durumu)  bunun için uygun bir zemini teşkil etmektedir. Yine; Sivas’tan Kars’a ulaşacak olan YHD hat çalışmalarına eşgüdümlü olarak Bakü (Azerbaycan)- Tiflis-Ahılkelek-Batum (Gürcistan) demiryolu hat çalışmalarının sürdürülmesi, uluslararası demiryolu koridorları ve bu çerçevedeki politikaların paralelindedir. Diğer taraftan; Halkalı (İstanbul)-Edirne YHD hattının Bulgaristan ve Yunanistan’daki demiryolu hatları ile birleştirilmesi öngörülmektedir. Yine Van Gölü çevresinde Van ve Bitlis’ten geçecek şekilde bir YHD hattı düşünülmektedir.

Hepinize sağlıklı huzurlu mutlu ve başarılı günler dilerim.

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.