Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: Sayın Akşener’in Memleket Masası teklifini çok olumlu karşıladım
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu: Sayın Akşener’in Memleket Masası teklifini çok olumlu karşıladım
YENİ PARTİ ÇALIŞMALARI / 14 Mayıs 2020
İşte detaylar...
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti lideri Meral Akşener'in "memleket masası" teklini olumlu karşıladıklarını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bunu teklif etmesinin daha iyi olacağını kaydeden Davutoğlu, "Siyasi olarak mahallelerimizden çıkıp çevremize açılalım" dedi.
 
 
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, yeni bir sisteme ihtiyaç olduğunu belirterek "Şimdi Sayın Cumhurbaşkanı’nın da bütün partilerinde bir ortak akılda buluşması lazım. Sayın Akşener’in Memleket Masası teklifini çok olumlu karşıladım. Sayın Cumhurbaşkanı bunu teklif etseydi çok daha iyi olurdu. Bu teklif ufuk açıcı bir tekliftir. Siyasi olarak mahallelerimizden çıkıp çevremize açılalım" dedi. 
 
"CUMHURBAŞKANI'NDAN HABERSİZ KARAR ALINMADI"
 
"Suriye’de yanlış giden bir şeyleri bizim üzerimize yıkmak siyasi ahlaksızlıktır. Devlet edebinden yoksunluktur" ifadelerini kullanan Davutoğlu, hiçbir zaman Cumhurbaşkanı'ndan habersiz karar alınmadığını kaydetti. Davutoğlu, "Sayın Erdoğan’a, Sayın Gül’e, Genelkurmay Başkanıma, benim dönemimde görev yapan, ilgili Bakanlara ve hasseten Sayın Erdoğan’a soruyorum; onların emir ve talimatları dışında ben bir politika belirleyip ülkeyi zarara sokmuşsam işte ben buradayım. Çıksınlar desinler ki 'Davutoğlu şu şu uygulamaları yaptı ve ülkeyi zarara soktu'" ifadelerini kullandı.
 
Eski Başbakan, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Yeniçağ TV'de Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu'nun sorularını yantılad. Ahmet Davutoğlu'nun açıklamaları şu şekilde:
 
"PARTİ KAPATMA DAVASI DÖNEMİNDE SİYASETTE KALDIM"
 
"Türkiye’de daha iyi bir fikri hayata geçirebilir miyiz diye kurduk partimizi. Bazen kader sizin planınızın dışında seyreder. Danışmanlık görevimin ardından ayrılık düşünürken, milletvekilliği teklifi geldi. O dönem üniversite açma planlarımız vardı. 2008’deki parti kapatma davası döneminde siyasette kalma kararımı verdim. Ben siyasete o zaman girdim. Bazıları benim Başbakanlık’tan ayrıldığım için bir hırs ile hareket ettiğimi düşünüyor. Ama öyle olmadı.
 
Ben spekülasyonla yaşamadım. Ramazandayız gıybeti de doğru görmedim. Devlet adamı olarak önüme gelen bir veri varsa incelerim. Sayın Erdoğan’ın benim hakkımda bu tarz açıklamaları beni derinden yaraladı.
 
"BÜTÜN YAKINLARIM ARAŞTIRILSIN"
 
Sayın Erdoğan’a bir çağrıda bulundum. O bana böyle ağır bir ithamda bulunmasa böyle bir şey yapmazdım. Bunu kendisini zan altında bırakmak için de yapmadım. Ben el emeğim ve babamdan kalan bir miktar imkânı değerlendirmiş bir insanım. Ben açıklama yaptım ‘Bütün yakınlarım araştırılsın.’
 
Hiçbir zaman Cumhurbaşkanından habersiz bir karar alınmadı. Ben Türkiye’nin bu konuda suç işlediği görüşünde de değilim. Bütün bir ülkeyi zan altında bırakmak istiyorlar. Esad halkından bir milyon insanı katletti. Halkın üçte ikisini yerinden etti. O suçlu değil.
 
Ona destek veren ABD, Rusya suçlu değil. Bölgedeki teröristler suçlu değil de Türkiye suçlu öyle mi? Türkiye içinde de Davutoğlu. Böyle bir şey olabilir mi?
 
"AKŞENER'İN TEKLİFİNİ ÇOK OLUMLU KARŞILADIM"
 
Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilince yetki kullanmak istedi. Ben de halk tarafından seçildim bir yetki çatışması ortaya çıktı. Şimdi yeni bir sisteme ihtiyacımız var. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanı’nın da bütün partilerinde bir ortak akılda buluşması lazım. Sayın Akşener’in Memleket Masası teklifini çok olumlu karşıladım. Sayın Cumhurbaşkanı bunu teklif etseydi çok daha iyi olurdu.
 
Sayın Akşener’in bu teklifi ufuk açıcı bir tekliftir. Siyasi olarak mahallelerimizden çıkıp çevremize açılalım."
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.