CHP'den yeni kurulan partilere vekil desteği
CHP'den yeni kurulan partilere vekil desteği
YENİ PARTİ ÇALIŞMALARI / 14 Mayıs 2020
İşte detaylar...
CHP lideri Kılıçdaroğlu, bir baskın seçim kararı çıkması halinde Gelecek Partisi ile DEVA Partisi'nin seçimlere katılabilmesinin yolunu açabilmek için milletvekili verilebileceğini söyledi.
 
 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun baskın seçim yapılması halinde Ahmet Davuoğlu başkanlığında kurulan Gelecek Partisi ve Ali Babacan başkanlığında kurulan Demokrasi ve Atılım partisi (DEVA Partisi) seçime girebilmeleri için Meclis’te grup kurma desteği vereceklerini söylediği belirtildi.
 
'DEMOKRASİ İÇİN DESTEK VERİRİZ'
 
Yeniçağ gazetesi yazarı Orhan Uğuroğlu bugünkü köşesinde Kılıçdaroğlu’nun, “Baskın erken seçimde İyi Parti’ye yaptığınız gibi Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’ne de grup kurma desteği verir misiniz?” sorusuna, “Demokrasi için elbette veririz. Seçim barajının kaldırılmasını bu yüzden istiyoruz. Meclis’te her parti temsil edilmeli” yanıtını verdiğini yazdı.
 
AK Parti’nin o dönem beş milletvekili bulunan İYİ Parti’nin Haziran 2018’deki seçime katılımını tartışmaya açması üzerine, CHP’li 15 milletvekili ‘millet ittifakı’ ortağı İYİ Parti’ye geçmişti. Bu transferlerle İYİ Parti 20 milletvekiline ulaşarak Meclis’te grup kurmuş, hemen ardından YSK İYİ Parti’nin seçime katılabileceğini resmen ilan etmişti. CHP’li vekiller de partilerine dönmüştü. Haziran 2018 seçiminde İYİ Parti yüzde 10 almış, 43 milletvekili çıkarmıştı.
 
HANGİ PARTİLER SEÇİME GİREBİLİYOR?
 
Hangi partilerin seçime girebileceği, Siyasi Partiler Kanunu’nun 36’ncı maddesinde şöyle belirtiliyor.
 
“Siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında teşkilat kurmuş ve büyük kongresini yapmış olması veya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunması şarttır. Bir ilde teşkilatlanma, merkez ilçesi dahil o ilin ilçelerinin en az üçte birinde teşkilat kurmayı gerektirir.”
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.