Öztürk Yılmaz: Cumhurbaşkanı Erdoğan keşke ABD'ye gitmese
Öztürk Yılmaz: Cumhurbaşkanı Erdoğan keşke ABD'ye gitmese
YENİ PARTİ ÇALIŞMALARI / 5 Kasım 2019
İşte tüm detaylar...

HALK TV'de Fatih Ertürk'ün hazırlayıp sunduğu "Günün Raporu" programına konuk olan eski CHP Genel Başkan Yardımcısı, Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, yeni parti çalışmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulunarak, partisinin nasıl bir politika izleyeceği yönünde açıklamalarda bulundu. Öztürk Yılmaz ayrıca ABD tarafından Türkiye'ye uygulanan yaptırımlar, Ermeni soykırımı, Halkbank konularını Halk TV ekranlarında değerlendirdi.

Öztürk Yılmaz Kimdir?

Öztürk Yılmaz, 19 eylül 1970’de, Ardahan’ın Açıkyazı köyünde, yoksul çiftçi bir ailenin 6 çocuğundan 3.’sü olarak dünyaya geldi.

İlkokulu köy okulunda okudu. Köyde ortaokul ve lise olmadığından eğitimine Ardahan’da devam etti.

Ardahan soğuk, okul uzaktı. Okula ulaşabilmek için her gün 8 km yol yürüyordu.

Hayalleri vardı, hedefleri büyüktü. Bugünler, zorluklarla dolu olacak bir hayatın alıştırmasıydı adeta. Ancak zorluklar O’nu yıldıramazdı. O günlerde soyadının neden Yılmaz olduğunu anlamaya başlamıştı.

Lise 2. Sınıfta eşi Özay Öztürk ile arkadaşlığı başladı. Bir sene sonra henüz Lise son sınıftayken nişanlanacaklardı. Üniversiteye hazırlandığı sene ailesi Bursa’ya göç etti. Bu seneyi Ardahan’da yalnız geçirdi.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünü kazanarak Ankara’ya geldi. Bu O’nun büyükşehirle ilk karşılaşmasıydı. Ankara’da başlayan bu yolculuğun dünyanın büyük şehirlerine doğru uzanacağını henüz bilmiyordu.

1996 yılında mezun olduktan hemen sonra Dışişlerinin sınavını kazanarak diplomat oldu.

Dışişleri Bakanlığı'nda sırasıyla Balkanlar, AGİT, Ortadoğu, Orta Asya ve Kafkasya Daireleri'nde Daire Başkanı olarak görev aldı.

Keskin, analitik zekası, kararlı ve irade ortaya koyan yapısıyla yeni görev ve sorumlulukları rahatlıkla alabiliyordu.

Bir sonraki görev yeri Başbakanlık Dışişleri Başdanışmanlığı'nda Daire Başkanlığı oldu.

Birleştirici ve uzlaştırıcı yapısıyla dikkat çeken Yılmaz, yurtdışında ise stratejik açıdan önemli olan, toplumsal çatışmaların ve iç savaşın olduğu bölgelerde görev yaptı.

Kırgızistan Büyükelçiliği, Brezilya Büyükelçiliği ve Avrupa Birliği Daimi Temsilciliği'nde Müsteşar olarak görev yaptı.

2013’te Türkiye'nin Musul Başkonsolosu olarak atandı. Burada iki kez bombalı saldırıya uğradı.

 11 Haziran 2014 tarihinde IŞİD tarafından Musul Başkonsolosluğu'na yapılan baskın sonrası 43 kişiyle birlikte 101 gün boyunca alıkonuldu.

20 Eylül 2014 tarihinde 43 personeli ile birlikte serbest bırakıldı.

Musul’da sistem çöktüğünde, kafasına silah dayanıp, işkence gördüğünde bile Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk milletinin itibarını her şeyin üzerinde tuttu.

2015’te Büyükelçiler Kararnamesi ile Türkiye'nin Tacikistan Büyükelçisi olarak atandı.

Öztürk Yılmaz hiçbir zaman klasik bir diplomat olmamıştır. Diplomasiyi her zaman vizyoner bir açıyla ele almıştır

Türkiye’nin tarihi misyonunu gözeten ve dünyada belirleyici rol oynayan küresel bir aktör olması için uğraşmıştır.

Büyükelçi olduktan kısa bir süre sonra, artık bir şeyleri değiştirmek için bu görevinden istifa ederek siyasete girdi.

2015 Kasımında yapılan erken genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Ardahan milletvekili seçildi. Ardından partide Dış İlişkilerden sorumlu başkan yardımcısı oldu.

Türkiye’nin geleceği ile ilgili kaygılarını ve yapılması gerekenleri, açık net ve cesur bir şekilde dile getirdi. Atatürk ve cumhuriyet değerlerinin savunulması konusunda partiyle fikir ayrılığına düştü. Bunun sonucunda partiden ihraç edildi.

Halen “Hepimiz Buradayız” oluşumuyla, merkezde ve tüm Türkiye’yi kucaklayacak bir siyasi parti kurma çalışmalarına devam etmektedir.

NAME HABER

YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.