Ali Babacan: Hükümet, acilen israfı önlemeli
Ali Babacan: Hükümet, acilen israfı önlemeli
YENİ PARTİ ÇALIŞMALARI / 24 Nisan 2020
İşte detaylar...
Ali Babacan, Karar gazetesinin yazarları ile yaptığı söyleşide hükümetin IBAN numaraları vererek bağış toplamasını eleştirerek "İflas noktasında bile IBAN vermeden ekonomiyi kurtardık" dedi.
 
 
Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Karar gazetesinin Youtube kanalı "Karar TV"de, gazeteci yazar Ahmet Taşgetiren, Yıldıray Oğur ve Elif Çakır’ın sorularını cevapladı.
 
Yazar Yıldıray Oğur, röportajın yapıldığı gün doların 6.99’a yaklaştığını ve Merkez Bankası’nın faiz indirme kararı verdiğini hatırlatarak, Babacan’ın bu konudaki görüşünü sordu.
 
"17 MART'TAKİ UYARILARIMIZ DİKKATE ALINSAYDI BU TEDİRGİNLİK HİSSEDİLMEZDİ"
 
DEVA Partisi’nin kuruluş programının 11 Mart’ta gerçekleştirildiğini hatırlatan Babacan, henüz görev dağılımı bile yapmadan, kuruluşlarından 6 gün sonra, 17 Mart’ta 2 sayfalık bir açıklama yaptıklarına işaret etti. Babacan, "Bu açıklamada, 2 sayfada, yapılacak her şeyi özetledik. Yapılması gerekenler konusunda biz, önerilerimizi, uyarılarımızı yaptık. Eğer bizim 17 Mart’ta uyardığımız şekilde gerekli tedbirler alınabilseydi, zamanında adımlar atılabilseydi, belki de bugün yaşadığımız bu ekonomik tedirginlik bu kadar derin hissedilmeyecekti" dedi.
 
Kendisinin, Türkiye tarihinin en derin ekonomik krizi olan 2001-2002 ekonomik krizinden hemen sonra ekonomi yönetimini devraldıklarını hatırlatan Babacan, defalarca kriz yönettiğini, 2008-2009 küresel krizinden Türkiye’yi hasarsız ve başarılı bir şekilde çıkarttığını söyledi. Babacan, “Bunlar, defalarca yaşanmış, tecrübe edilmiş gelişmeler” dedi.
 
"TÜRKİYE'DEKİ EKONOMİK SIKINTILAR TEDBİR ALINMAZSA DAHA DA BÜYÜR"
 
Ali Babacan, Türkiye ekonomisinin, koronavirüs salgını sirecine zaten zayıflamış olarak girdiğini, Merkez Bankası’nın rezervlerinin minimum seviyeye inmiş, devlet bütçesinin açığının artmış, bankacılık sisteminin blançolarının zayıflamış olduğunu söyledi. Babacan, “Bu zayıf bünyenin üzerine bir de kriz yönetimi konusunda geç kalmalar, gereğini yapmamalar olunca, maalesef sıkıntılar büyüyor. Korkum odur ki, eğer acilen tedbirler alınmazsa, bu sıkıntılar daha da büyür” dedi.
 
Babacan, devlet yardımının ilk önce toplumun en kırılgan, desteğe en çok ihtiyaç duyan kesimlerine yapılması gerektiğini vurguladı. Babacan, hayatiyetini kaybeden küçük işletmelere; günlük kazanıp günlük harcayan yevmiyecilere; bahşişlerle geçinenlere; işsizlik sigortasından ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan 9.3 milyon kayıtsız çalışan işçilere destek sağlanarak, ailenin hayatiyetini korumak gerektiğini dile getirdi. Babacan, çok önemli bir kesim olan çiftçiler, 1 milyon turizm çalışanı, sanatçılar, zanaatkârlar, kültür sanat alanında faaliyet gösteren insanlar ile ilgili bir an önce çözümler üretilmesi gerektiğini, aksi halde yaşanan dramın büyüyeceğini ifade etti.
 
Gazeteci Elif Çakır, hükümetin IBAN numaraları vererek vatandaştan bağış toplama kampanyası düzenlediğini hatırlatarak, Babacan’ın bu konudaki değerlendirmesini sordu.
 
Babacan, bu konuda şöyle konuştu:
 
"BİZ, İFLAS NOKTASINDA BİLE IBAN NUMARASI VERMEDEN EKONOMİYİ KURTARDIK"
 
"HÜKÜMET, ACİLEN İSRAFI ÖNLEMELİ"
 
Babacan, bugün baktığında fırsatların kaçırıldığını gördüğünü ve buna üzüldüğünü söyledi. Babacan, hükümetin acilen yapması gereken ilk şeyin israfı önlemek olduğunu vurguladı.
YORUM YAZ
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır.